poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jíst v restauraci a hubnout? Jde to

3.3.2020

Při stravování mimo domov je náročné jíst s ohledem na své zdraví nebo hubnutí. Nabízíme devět tipů, jak si počínat, abyste mohli shodit i při navštěvování restauračních zařízení.

Polský internetový magazín Pro-Test se zaměřil na otázku, jak pečovat o svou hmotnost, aniž byste si museli odpírat návštěvy restaurací nebo posezení u pracovního oběda.

1. Najezte se předem. Jídelní lístky svádějí množstvím chutných pokrmů. Když si však půl hodiny před návštěvou restaurace dáte krajíc celozrnného chleba, uspokojí váš největší hlad a volba lehčího pokrmu nebo menší porce vám nebude působit problém.

2. Začněte vodou. Alkohol nejen opíjí, ale je také kalorický. Abyste nehasili žízeň dvojnásobnou dávkou vína nebo piva, dejte si nejdříve větší množství vody a v průběhu večera jí průběžně vypijte dvakrát tolik co alkoholu. Nejúčinnější je alkohol a vodu střídat.

3. Za optání nic nedáte. Zaměstnanci dobrých podniků jsou zvyklí na žádosti o nízkokalorické jídlo nebo dotazy, zda mají netučné či bezmasé pokrmy. Za takovou objednávku se nemusíte stydět.

4. Nechte si jídla popsat. Ač je v jídelním lístku lehká obložená mísa, může vám na stole přistát kalorická bomba. Když si nejste jisti, co je za lákavým popisem pokrmu, neváhejte se číšníka zeptat na složení a způsob přípravy. Není-li dostatečně informován, požádejte ho, aby se zeptal v kuchyni. V mnoha restauracích si kuchař snadno poradí s nízkokalorickou alternativou jídla, na které máte chuť.

5. Začněte rozumně. Objednejte si jako první chod salát a dresink zvlášť. Chcete-li snížit kalorický přísun, zálivku k salátu nepřidávejte, ale pouze v ní smočte vidličku před každým soustem. Jíte-li mimo domov pravidelně, můžete si ve skleničce nosit vlastní dresink.

6. Raději čiré než krémové. Husté krémové polévky často obsahují hodně másla nebo smetany. Vyhýbáte-li se tukům, objednejte si čirou polévku.

7. Příloha bez tuku. Vyberte si přílohu, která vás zasytí (brambory, těstoviny nebo rýži), ale požádejte, aby vám ji připravili bez tuku. Mnoho kuchařů přidává máslo nebo olej do příloh, protože se pak snáze ohřívají a vypadají lépe.

8. Půlku s sebou. Je-li porce příliš velká, požádejte obsluhu, aby vám polovinu zabalila domů. Kalorický přísun tak rozdělíte a když pak nebudete mít chuť nebo čas vařit, jídlo z restaurace se vám bude hodit.

9. Čokoláda místo dezertu. Nenašli jste v nabídce nic, co by pasovalo do vaší diety? Dejte si kávu nebo čaj a nechte rozpustit na jazyku čtvereček čokolády, kterou jste si přinesli s sebou.

Související články