poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Lidé pečující doma o osobu s demencí nemyslí na své zdraví

5.3.2020

Lidé pečující o osobu blízkou stiženou demencí mají ve Francii nárok na preventivní zdravotní prohlídku jednou za rok, ale málo jich této možnosti využívá.

Starat se o člověka s demencí je fyzicky i psychicky velmi náročné a může mít těžké dopady na zdraví. Ve Francii proto tyto osoby mají nárok na speciální výroční prohlídku, která se zaměřuje na jejich zdravotní stav a možné následky jejich nelehkého údělu. Průzkum provedený před několika lety ukázal, že na prohlídku chodí čtvrtina pečovatelů, ale z 49 dotázaných v roce 2018 této možnosti využívali pouze 3 respondenti.

Je známo, že lidé pečující o osobu blízkou mají tendenci upřednostňovat nemocného a přehlížet své vlastní zdraví nebo další potřeby. 5 z 39 respondentů byli dokonce urgentně hospitalizováni v důsledku zanedbání svého stavu. Jedním z cílů roční prohlídky je posouzení rizika vyčerpání či vyhoření a předcházení problémům. Je k tomu určen také zvlášť připravený dotazník, který hodnotí zátěž, což je oficiální termín používaný v této souvislosti a zahrnuje fyzické, psychologické, emocionální, finanční a sociální důsledky pro pečovatele. Podle výsledků je pak cíleně nabízena pomoc, například v podobě návštěv profesionálních pomocníků nebo doporučení k poskytovatelům speciálním služeb.

Zdravotní stav pečujícího je nutné pravidelně sledovat. Velmi důležité je to jak pro něj, tak pro jeho blízkého trpícího demencí. Pečující osoba je totiž spolupracovníkem lékařů a nezbytným článkem domácí péče, který má velký pozitivní vliv na život a pohodu člověka s Alzheimerovou chorobou a podobnými problémy. Podle organizace UFC-Que Choisir pečují o příbuzné s demencí v domácích podmínkách zhruba 3 miliony Francouzů.

Související články