poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Proč prát při vyšší teplotě?

6.3.2020

Praní při nízkých teplotách je účinné jen u lehce zašpiněného prádla a se zvláštním pracím prostředkem. Jednou měsíčně však z hygienických důvodů musíte použít horkou vodu. Upozornilo na to švýcarské rádio SFR.

Prací prostředky se dobře rozpouštějí v teplé vodě, s práškem si poradí nejlépe horká voda. Chemické procesy, které zajišťují skutečné vyprání prádla, probíhají rychleji v teplejší než ve studené vodě a u silně zašpiněných oděvů se bez vysoké teploty neobejdeme.

Praní za vyšších teplot se ovšem projevuje na vyšší spotřebě elektřiny. Pokud jsou trička, halenky nebo košile málo zašpiněné, stačí je prát při 20-30 °C. Ušetříte při tom hodně energie, protože zahřátí na 60 °C vyžaduje o 70 % více elektřiny než na 20 °C. V takových případech je však nutné používat správný prací prostředek, účinný při nízkých teplotách.

Nicméně ani při dlouhodobé snaze šetřit elektřinu se nevyhnete praní na 60 °C nebo více, a to aspoň jednou měsíčně. Při nízkých teplotách totiž zůstává v pračce jemná vrstva tvořená zbytky pracích prostředků a choroboplodných mikroorganismů, kterou lze odstranit pouze horkou vodou. Mimoto se doporučuje prát při vysokých teplotách v obdobích, kdy je některý člen domácnosti nemocný, protože vlažná voda si neporadí s odstraněním bakterií a nákaz.

Související články