poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Ženy s nekvalitním spánkem mají sklony jíst nezdravě

10.3.2020

Jídelníček ženy s horší kvalitou spánku obsahuje více přidaných cukrů a tuků, než je zdrávo. Podle vědců z Kolumbijské univerzity jsou proto vystaveny zvýšenému riziku cukrovky, obezity a kardiovaskulárních chorob.

Studie zveřejněná v časopise Americké kardiologické asociace analyzovala souvislosti mezi kvalitou spánku a stravovacími zvyklostmi skoro 500 žen ve věku 20–76 let, které byly součástí ročního programu zkoumajícího spánkové vzorce a kardiovaskulární riziko. Vycházela z předešlých zjištění, podle kterých je nedostatek spánku silným rizikovým faktorem pro vznik obezity, a to nezávisle na věku.

Průměrná doba spánku u všech žen byla kratší sedmi hodin, 30 % spalo ještě méně a 25 % k tomu ještě bojovalo s nespavostí. Ženy s horší kvalitou nebo nedostatečnou dobou spánku konzumovaly 500–800 nadbytečných kilokalorií denně, přičemž překračovaly doporučené limity konzumace tuků, nasycených mastných kyselin, cukrů a kofeinu, ale zdaleka nenaplňovaly doporučený příjem vlákniny a celozrnných potravin. Respondentky, kterým se usínalo hůře, jedly více jídla a kalorií, než by předpokládala hmotnost jejich těla.

Studie ukazuje, že špatná kvalita spánku může být úzce spojena s přejídáním a nevhodným složením stravy u žen. Příčinné souvislosti vedou oběma směry. Možným vysvětlením špatného spánku mohou být trávící problémy v důsledku zvýšeného příjmu potravy, uvedla organizace Nitraingredients. Na druhou stranu je snížená kvalita spánku klíčová pro kontrolu tělesné hmotnosti a jeho zlepšení může být potenciální prevenci srdečních chorob u žen, jaké vznikají v důsledku nezdravého stravování. Nedostatečný spánek pravděpodobně stimuluje pocit hladu nebo potlačuje hormonální signály vyvolávající pocit sytosti.

Související články