poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Moderní auta vypouští méně jedů, ale více oxidu uhličitého

11.3.2020

Nová auta produkují méně škodlivých látek než starší vozy, ale více oxidu uhličitého, který se podílí na klimatických změnách. Chráníme své plíce na úkor budoucnosti planety?

Testy emisí provedené britskou spotřebitelskou organizací Which? ukázaly, že nejnovější typy automobilů produkují v průměru o 7 % více CO2 (10,5 g/km) než předchozí modely. Výsledky také poukázaly na další zásadní změnu – emise oxidů dusíku (NOx) a oxidu uhelnatého (CO) klesly u nových vozů o 84 %. NOx spolu s pevnými prachovými částicemi přitom stojí jen ve Velké Británii za desítkami tisíc předčasných úmrtí ročně. Srovnáním od roku 2017 prošlo 292 nových modelů osobních vozů.

Pokles NOx a CO a zvýšení CO2 byl zaznamenán napříč modelovými třídami nezávisle na typu paliva, od hybridních hatchbacků přes dieselová SUV až po malé benzinové osobáky.

Podle expertů Which? jsou pravděpodobnou příčinou nové technologie omezující NOx a CO. Tyto softwarové modifikace cílící na snížení emisí oxidu dusíku a oxidu uhelnatého do jisté míry zvyšují spotřebu pohonných hmot a zákonitě také CO2.

Automobilky však neustále pracují na zdokonaleních a nejspíše tento problém brzy vyřeší. Další příčinou může být hmotnost vozů. Ačkoliv se neustále investuje do lehkých materiálů, rozměry automobilů se zvětšují a přibývá technologických vymožeností, což zvyšuje celkovou hmotnost. Také ta má vliv na vyšší spotřebu a produkci CO2. V britských testech byl zaznamenán všeobecný nárůst hmotnosti automobilů – ty, které splňují novější emisní normy (Euro 6d-temp a 6d), jsou v průměru o 3,4 % (67 kg) těžší než vozy odpovídající starším normám (Euro 6b a 6c).

Související články