poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Máte vysoký cholesterol? Vyhněte se slazeným nápojům.

12.3.2020

Slazené nápoje mohou mít negativní vliv na hladinu cholesterolu a triglyceridů, zjistila nová americká studie. Jaké množství je bezpečné?

Je známo, že nahrazení nasycených mastných kyselin v jídelníčku prospěšnějšími nenasycenými prospívá hladinám cholesterolu a triglyceridů v těle. Nyní se objevila zpráva, že to možná platí rovněž pro omezení slazených nápojů. Naznačují to výsledky studie zveřejněné minulý týden v odborném časopise Americké kardiologické společnosti.

Vědci zkoumali, jak příjem různých nápojů ovlivňuje dyslipidémii, nerovnováhu cholesterolu a triglyceridů v krvi, která zvyšuje riziko vzniku srdečních chorob. Výzkum trval přes 12 let a vycházel z údajů 6000 dospělých osob zapojených do dlouhodobého projektu zaměřeného na kardiovaskulární zdraví.

Lidé, kteří v průběhu čtyř let vypili více než jeden slazený nápoj (0,33 l limonády, energetického nápoje nebo slazeného ledového čaje) denně, měli hladinu HDL o 98 % rizikovější než ti, kteří konzumovali sladké pití méně než jednou měsíčně. Hladina triglyceridů pravidelných konzumentů byla o 53 % problematičtější. Ačkoliv 3–7 slazených nápojů týdně znamená o něco menší nebezpečí nemocí, i toto množství je poměrně vysoké. Podle autorů studie se stav pacienta potenciálně zhoršuje již s 3–4 sladkými nápoji týdně. Dietní pití bez přidaných cukrů a stoprocentní ovocné šťávy takový účinek neměly.

Dřívější studie prokázaly, že čím více nápojů slazených cukrem konzumujeme, tím horší jsou dopady na naše zdraví. Je známo, že zvyšují riziko nadváhy a vzniku cukrovky 2. typu. Ani džusy a dietní nápoje však nemusí být nejlepší volbou. Třebaže je ovocná šťáva zdravější, oproti samotnému ovoci neobsahuje vlákninu a tělo bez ní rychleji absorbuje přirozené cukry, což zvyšuje hladinu cukru v krvi. Podle organizace Consumer Reports další výzkumy naznačují, že možnost kontrolovat hmotnost, hladinu krevního cukru nebo další zdravotní problémy pitím dietních nápojů jsou omezené. Některé studie spojují nízkokalorická sladidla s rostoucím počtem mozkových příhod nebo obezitou.

Související články