poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Náhražky bisfenolu A v plastech mohou být stejně škodlivé

13.3.2020

Plastové výrobky bez obsahu BPA mohou být stejně škodlivé pro lidské zdraví a vývoj mozku jako produkty obsahující známé škodlivé chemikálie, naznačuje studie vědců z Missourské univerzity.

Odborníci po desetiletí studovali účinek bisfenolu A (BPA). Bylo prokázáno, že BPA zvyšuje riziko potratu, onemocnění placenty a poporodní zdravotní problémy.

Informace o škodlivosti se rychle rozšířily, výrobci proto začali používat jiné materiály s označením „bez BPA“, zejména lahve na vodu a nádoby na potraviny.

Autorka nedávného výzkumu, profesorka Cheryl Rosenfeldová, před těmito chemickými alternativami varuje, zejména před bisfenolem S (BPS). Náhražky totiž mohou být stejně nebezpečné jako zatracovaný BPA. Ve studii se s kolegy zaměřila na zkoumání účinku BPS na placentu myší. Myší placenta je přitom velmi podobná lidské placentě, upozorňuje internetový časopis Science Daily.

Placenta také slouží jako hlavní zdroj serotoninu pro vývoj mozku plodu u myší i lidí. Serotonin je přírodní chemikálie, ovlivňující emoce i fyzické aktivity, například spánek, stravování nebo trávení. Placenta vnímá syntetické chemikálie jako přírodní a reaguje na ně podobným způsobem. Tělo se jejich škodlivým účinkům neumí bránit. Zkoumané průmyslově vyráběné chemikálie snižují produkci serotoninu v placentě, což ohrožuje mozkový vývoj plodu. Vystavení účinku BPA, ale i jeho náhrady BPS tak může vést k dlouhodobým zdravotním následkům.

Související články