poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Příliš mnoho zařízení s Androidem nedostává bezpečnostní aktualizace

16.3.2020

Více než miliarda zařízení se systémem Android může být ohrožena hackerskými útoky. Přes 40 % uživatelů již nemusí dostávat bezpečnostní aktualizace a jsou potenciálně vystaveni nebezpečí malwaru, ztráty dat, krádeže osobních údajů nebo peněz. Řadu těchto telefonů a tabletů lze stále koupit online.

Apple podporuje přístroje iPhone po dobu pěti let, Microsoft nyní neustále aktualizuje systém Windows 10. Google produkuje stále nové verze svého Androidu, dostanou se však jen do části telefonů. Čím starší telefon máte, tím větší je riziko, že se vás updatovaná verze nebude týkat.

Podle údajů z května 2019 používala verzi Android 6.0 nebo starší až 42,1 % aktivních přístrojů. Přitom v roce 2019 nebyly vydány žádné bezpečnostní aktualizace pro Android starší než 7.0 Nougat.

Ve Velké Británii se stále používají miliony starších, a tudíž nepodporovaných zařízení. Na dotaz britské spotřebitelské organizace Which? ohledně plánů na jejich podporu Google doporučil novější verze a poradil spotřebitelům spojit se s výrobcem telefonu či tabletu nebo telefonním operátorem. Upozornil také na nový projekt, díky kterému bude zajištěn přístup k aktualizacím zabezpečení fungujícím stejně jako aktualizace běžných mobilních aplikací, a to přes Google Play. Projekt je však v počáteční fázi a závisí na spolupráci s výrobci zařízení.

Which? testoval telefony Motorola X, Samsung Galaxy A5 (2017), Sony Xperia Z2, LG / Google Nexus 5 a Samsung Galaxy S6. Všechny šlo aktualizovat pouze na Android 7.0, jen Samsung Galaxy A5 (2017) zvládl Android 8.0. Každý přístroj se podařilo v testu infikovat malwarem. Ve všech zkoumaných zařízeních chyběly modernější bezpečnostní funkce zavedené u Androidu 9.0 nebo 10 a žádný z nich již nepřijímal takzvané záplaty, tedy aktualizace vydávané při objevení nového malwaru nebo jiné hrozby.

Všechna zařízení může ohrožovat Bluefrag. Útočník, jenž je v dosahu spojení Bluetooth například v kavárně, může telefon nenápadně hacknout, ukrást z něj data nebo jej využít k šíření malware. Google vydal opravu tohoto problému pro novějších zařízení Android v únoru 2020.

Joker, známý také jako Bread je malware, který se šíří přes obchod Google Play. Přiměje vás stáhnout něco, co vypadá jako běžná aplikace, a když v ní udělíte souhlas se vším, automaticky vás přihlásí k prémiové službě, která navýší váš telefonní účet a použije vaše kontakty k dalšímu šíření.

Model Sony Xperia Z2, který stále používá Android 4.4.2 KitKat, může být infikován malwarem Stagefright. Ten svým obětem posílá hudební nebo video soubory v MMS nebo je získává prostřednictvím phishingových webových stránek. Jeho útok umožňuje podvodníkům získat úplnou kontrolu nad telefonem, ukrást data nebo účtovat výkupné za opětovné získání přístupu. Ostatní telefony tomuto nebezpečí v testu nepodlehly.

Hrozbou může být také šifrovací malware, jehož dopad se liší případ od případu. Například ten, který zařízení využívá k získávání kryptoměny, ničí její baterii.

Pokud máte telefon nebo tablet se systémem Android starší dvou let, zkontrolujte, zda jej lze aktualizovat. Vždy pečlivě zvažujte, co stahujete. Většina hrozeb pochází ze stahování aplikací mimo oficiální obchod Google Play. Sledujte, na co klikáte. Phishingové hrozby nechodí pouze e-mailem, ale také prostřednictvím SMS neb MMS. Neotevírejte podezřelé odkazy, zejména od neznámých odesílatelů. Zálohujte svá data alespoň na dvou místech (pevný disk a cloudová služba). Pořiďte si mobilní antivirový program.

Související články