poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Potravinová pyramida se mění

17.3.2020

Potravinová pyramida v Belgii se přizpůsobila novým poznatkům o stravování. Informace v ní jsou přesnější a jednoznačnější a celek se řídí jak složením stravy na zdraví, tak ohledy na životní prostředí.

Potravinová pyramida je grafické znázornění stravovacích doporučení. Řídí se národními zvyklostmi i dostupností potravin v daném regionu. Spotřebitelská organizace Test-Achats vysvětlila změny, které nedávno nastaly v pyramidě platné pro frankofonní část Belgie.

Největší proměny doznala špička pyramidy, obsahující nadbytečné potraviny, tedy ty, bez kterých se naše tělo obejde. Nově je tato část dokonce graficky oddělena od zbytku pyramidy, aby se zdůraznil rozdíl mezi pestrou a nevyváženou stravou. Do špičky pyramidy přibyly uzeniny a zpracované masné výrobky (doporučené maximální množství 30 g týdně) a sůl.

Na všech patrech pyramidy proběhly další zásadní úpravy. Bylo upraveno množství jednotlivých doporučených složek.

Například starší doporučenou dávku ovoce 2 kusy denně nahradilo přesnějších 250 g, podobně je u zeleniny nyní doporučeno konzumovat nejméně 300 g denně. Ryby a mořské plody by měli lidé konzumovat jednou či dvakrát týdně, luštěniny alespoň jednou týdně a červené maso v maximální hmotnosti 300 g za týden.

Jsou zdůrazněny celozrnné produkty – rýže, těstoviny nebo ovesné vločky a doporučené množství nejméně 125 g denně. Nově je u mléka doporučeno přijímat 250–500 g za den, což se rovná dvěma jogurtům po 125 g, 100 g tvarohu nebo 30–40 g tvrdého sýra. Skupina přidaných tuků a olejnatých semen byla rozdělena – ořechy a semena (15–25 g denně) jsou oddělena od tuků, které doprovází poznámka o nutnosti umírněné spotřeby a pestrého složení.

Nová belgická potravinová pyramida se řídí ohledy na životní prostředí a udržitelný rozvoj. Plastové lahve a nádoby v ní nahradily skleněné a papírové obaly nebo flašky k opakovanému použití. Místo avokáda nebo banánu jsou v ní zobrazeny druhy zeleniny a ovoce pěstované v regionu.

Některé změny pyramidy pro frankofonní část Belgie odpovídají doporučením pyramidy pro vlámské oblasti země, jednotná národní podoba potravinové pyramidy však neexistuje. Kolegové z Test-Achats proto vyzývají příslušné instituce, aby systém sjednotili a v celé Belgii platil jednotný model.

Související články