poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Balené a marinované kuřecí kvalitou pokulhává

18.3.2020

Balené drůbeží maso prochází úpravami, které mohou ovlivnit kvalitu, ale nemění jeho konečnou cenu. Již nakořeněné produkty obsahují až o pětinu méně masa. A víte, proč by se kuřecí plátky neměly mrazit?

Mezi drůbežím masem od řezníka a porcovanými balenými plátky v samoobsluze je velký rozdíl. Neodlišuje je pouze praktické či nepraktické balení nebo množství plastového odpadu, ale také způsob zpracování a kvalita. Balené maso totiž prochází úpravami, které usnadňují manipulaci při výrobě a mění vlastnosti. Spotřebitelská organizace OCU testovala maso dostupné na španělském trhu a upozornila zákazníky na některá základní fakta.

Kuřecí nebo krůtí plátky v řeznictví jsou připraveny ručně. Nebývají dokonalé stejné, ale jejich maso není jinak zpracované a nic se do něj nepřidává. Můžete je upravit a konzumovat hned nebo je bez obav zmrazit.

Balené drůbeží plátky v samoobslužném prodeji jsou naopak dokonale stejné, protože jsou krájeny strojem. Aby při manipulaci maso drželo tvar, obvykle projde rychlým zchlazením do téměř zmražené podoby. Proto není vhodné jej pak znovu mrazit, protože opakované mražení může změnit texturu masa.

Zpracované maso obsahuje mnohem více než pouhé maso. Přidává se do něj voda a mnoho složek, které ji zadrží, výrobek ochutí a zajistí trvanlivost. Tyto produkty bývají také krájeny na stroji a procházejí rychlým zchlazením do téměř zmrazené podoby. Přidávají se k nim aditiva a konzervační látky.

Již ochucené drůbeží maso je průmyslově upravený výrobek, který obsahuje mnoho různých složek. Vždy se do něj přidává voda, která tvoří 10–25 % celkové váhy. Často obsahuje vysoké množství soli, která dodává chuť, zadržuje vodu a maso konzervuje. Výrobci samozřejmě přidávají koření, jaké se používá i v domácích marinádách. Tím ovšem seznam ingrediencí nekončí. Vodu zadržují také guarová guma, vláknina, fosfáty, škrob nebo sacharidy. Dusitany, dusičnany, siřičitany či rozmarýnový výtažek (E39) působí jako konzervanty. Barviva umožňují použít méně pravého koření, aniž by to zákaznické oko poznalo.

Co obsahuje výrobek, který kupujete, se dozvíte pouze důkladným čtením jeho složení. Zpracovaná drůbeží masa často obsahují 15–20 % jiných látek, ale cenu to nijak nesnižuje.

Související články