poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Poškozené v kauze Dieselgate čeká odškodnění. Zatím jen ty v Německu

19.3.2020

Koncern Volkswagen jednorázově odškodní německé majitele vozů zasažené kauzou Dieselgate z roku 2015. Společnost se dohodla mimosoudně se spotřebitelskou organizací Verbrauchzentrale Bundesverband (VZBV).

Dohoda se vztahuje na 400 000 spotřebitelů, které VZBV soudně zastupovala. Celý případ trvá dlouho a je silně medializován, proto soud požádal obě strany, aby zahájily jednání o mimosoudním vyrovnání. V důsledku dohody bude rozdělena částka 830 milionů eur mezi zhruba 260 000 poškozených v Německu, z nichž každý obdrží odškodné ve výši 1350–6257 eur podle modelu a stáří vozu.

Ti, kteří s domluvou souhlasí, musejí své námitky oznámit konce dubna. Ostatní mohou u soudu vznést své osobní nároky do října. Na rozdělení peněz bude dohlížet třetí strana. Dohoda se nevztahuje na osoby, které se k žalobě VZBV připojily, ale v době koupě auta nežily v Německu, nebo které mají vozy zakoupené po roce 2016.

Soudní požadavky VZBV byly vyšší, jednání však byla velmi obtížná a více nebylo možné dosáhnout. To ovšem neznamená, že je problém Dieselgate uzavřen. Spotřebitelé v dalších zemích, kde byly podány hromadné žaloby spotřebitelskými organizacemi, dále čekají na rozhodnutí příslušných soudů. V některých státech zákonodárství nenabízí jednoduchý způsob nápravy. Orgány EU jednají o vytvoření možnosti kolektivního odškodnění na evropské úrovni, což může celou situaci brzy změnit.

Související články