poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak na alergeny v bublifuku

23.3.2020

Bublifuk může obsahovat konzervační a aromatické látky, které vyvolávají alergické reakce. Nabízíme vám tipy, jak se nežádoucí chemii vyhnout.

Se začátkem jara přichází doba bublifuková. Mezi cílové skupiny výrobců bublifuků patří děti, je proto třeba obzvlášť dbát na složení. Dánská organizace Forbrugerrådet Tænk zkoumala náplně do bublifuku a pouze 5 z 25 testovaných vzorků neobsahovalo problematické látky.

Při nákupu bublifuku nebo náhradní náplně věnujte zvláštní pozornost složení uvedenému na obale. Vyhněte se parfémům a konzervačním látkám, jako jsou methylchlorisothiazolinon,methylisothiazolinon a jodopropynylbutylkarbamát (alergeny), a dále DMDM hydantoin a 2-brom-2-nitropropan-1,3-diol neboli bronopol (mohou uvolňovat formaldehyd). Škodit může také kyselina hydroxybenzoová, která je považovaná za endokrinní disruptor.

Nakupujte bublifuky s uvedeným složením. Uvádět informace o obsahu sice není povinné, někteří výrobci však složení netají. Podobné je to u slizu na hraní nebo prstových barev.

Pokud složení výrobku není uvedeno na balení, požádejte o tuto informaci prodejce. Ten by měl vědět, zda bublifuk obsahuje parfém nebo alergenní konzervační látky. Stejnou otázku můžete položit výrobci nebo dovozci. Podle zkušeností dánských kolegů však některé společnosti odmítají zveřejnit složení svých bublifuků. V takovém případě raději sáhněte po jiném výrobku.

Při přípravě domácího bublifuku buďte opatrní. Recepty na něj obsahují různé složky, u nichž je také vhodné dbát na absenci výše zmíněných látek. Důležité je to například u mycích prostředků.

Zbytky bublifuku ulpívají na dětských rukou, tváři i dalších částech těla. Proto dětem po hře důkladně omyjte ruce a obličej vodou, mokrou houbičkou, hadříkem nebo vlhčeným ubrouskem. Zabráníte tak dlouhodobému kontaktu jejich pokožky s bublifukovou směsí.

Související články