poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Obří obchody vydělávají na obchodu se strachem z koronaviru. Itálie se chystá zakročit

24.3.2020

Italský antimonopolní úřad zahájil řízení proti Amazonu a eBay za klamavá tvrzení, že některé prodávané produkty chrání před koronavirem, a za neodůvodněné a značné zvýšení cen konkrétního zboží v souvislosti s pandemií COVID-19.

Společnosti zneužívají strach z nákazy a nabízejí produkty, které slibují „snadné řešení v těžké situaci“. V popiscích je zmíněn nový koronavirus, o kterém zatím není známo tolik, abychom mohli tvrdit, že nás existující běžné produkty ochrání či dokonce vyléčí. Od začátku krize znatelně podražily dezinfekční prostředky, roušky nebo respirátory.

Kolegové z organizace Altroconsumo zaznamenali klamné zprávy i mimo weby internetových obrů. Jedna z nich se šíří přes WhatsApp a tvrdí, že před novou nákazou spolehlivě chrání vitamin C. Údajně stačí užívat 1-2 g denně, a to ve formě konkrétního doplňku (Cebion). Jeho výrobce však takový účinek popřel a distancoval se od falešných informací. Účinnost vysokých dávek vitaminu C v léčbě virových infekcí zatím nebyla potvrzena. V některých klinických studiích byl vitamin C podáván vnitrožilně kriticky nemocným pacientům, ale byly to osoby trpící bakteriální infekcí.

Předpokládalo se, že vitamin C může pomoct díky svým antioxidačním vlastnostem, ale celkové výsledky to neprokázaly. Další výzkumy probíhají v Číně, ale je brzy na tvrzení o jeho užitečnosti pro pacienty s koronavirovou infekcí. Ani v takovém případě však účinnost v léčbě nebude automaticky znamenat dostatečné preventivní účinky. Dostupné studie ukazují, že při užívaní vysoké dávky vitaminu C každý den hrozí stejné nebezpečí nachlazení jako při přijímání stejného množství ve stravě, není tedy důvod uchylovat se k doplňkům.

Tělo má omezenou schopnost zpracovávat vitamin C a přebytek je rychle vyloučen močí. V některých případech navíc může podpořit vznik ledvinových kamenů. Ani u doplňků s oreganovým olejem, papájou, lékořicí nebo kurkumou nebyla prokázána účinnost proti působení koronaviru. Nabízí-li některý výrobek, například čistička vzduchu, odstranění „spor koronaviru“, lže. Spory mají bakterie, ale koronavirus ani další viry nejsou bakteriálního původu.

Je třeba si uvědomit, že v současné době neexistují prokázané účinné prostředky, bránící koronavirové infekci. Antivirová léčiva podávaná nemocnicemi k léčbě infikovaných jedinců se zatím používají pouze experimentálně.

Související články