poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Také pytlíky s kečupem nebo tatarkou ohrožují planetu

27.3.2020

Plastové obaly porcovaných dochucovadel nebo kosmetiky by měly být zahrnuty do zákazu výroby a prodeje jednorázových plastových výrobků, jako jsou brčka nebo jednorázové nádobí, varují ekologové. Jsou nerecyklovatelné a často končí v koši bez využití.

Britský deník Independent informoval o otevřeném dopisu určeném evropským politikům, ve kterém nezisková organizace A Plastic Planet žádá, aby bylo zakázáno používání plastových kapsiček k balení malých porcí potravin nebo kosmetiky. Stejně tak je tomu u brček nebo tyčinek do uší.

V dopise se uvádí, že ročně svět použije 855 miliard takových sáčků. Mnohé z nich končí v odpadu bez otevření a naprosto zbytečně. Bývají v nich dresinky, kečup, majonéza, ocet, šampony, kondicionéry nebo pleťové masky a jsou běžně k mání ve fastfoodech, hotelech i obchodech. Obaly porcovaných potravin a kosmetiky patří k těm, které nejvíce devastují životní prostředí, legislativa EU je však nezmiňuje. Jsou zpravidla nerecyklovatelné, protože sestávají z několika vrstev různého složení. Dopis podepsalo přes 50 výrobních společností, politiků a aktivistů.

Podle odhadů znečišťuje oceány na 150 milionů tun plastového odpadu a nové zprávy uvádějí že se jejich množství do roku 2025 zdvojnásobí. Každý rok zemře spolknutím nebo zamotáním do plastů milion ptáků a přes 100 000 mořských savců.

Související články