poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nejezdíte-li autem sami, dezinfikujte ho po každé jízdě

31.3.2020

V době pandemie je velmi důležité pořádně čistit a dezinfikovat také osobní vozy, abychom omezili přenos nebezpečného viru. Nabízíme vám návod, jak si počínat, abyste docílili maximálního účinku a nepoškodili jednotlivé plochy, které se odolností nevyrovnají povrchům v kuchyni nebo v koupelně.

Musíme se sice zdržovat doma, ale mnoho lidí jezdí autem do práce, na nákup, pomoci starým lidem, k lékaři nebo na koronavirový test. Jet autem je způsob, jak se vyhnout hromadné dopravě a dalšímu riziku nákazy. Abychom tyto cesty učinili bezpečnějšími, musíme dbát na čistotu interiéru vozu, zejména pokud jej řídil nebo se v něm vezl někdo, u koho existuje riziko nákazy.

Důležité je pravidelně otírat všechny plochy, kterých se lidé v autě dotýkají –kliky a madla dveří, bezpečnostní pásy a jejich zapínání, volant, řadicí páku a všechna tlačítka, páčky a obrazovky pro ovládání dotykem, otevírání a zavírání okýnek, stejně jako opěrky rukou. Zkrátka vše, o co mohl potenciálně nakažený dokonce jen zavadit. Vozíte-li více osob jako taxikář, starejte se o to po každé jízdě.

Profesionální řidič může pasažérům před nástupem do vozu poskytnout jednorázové rukavice. Sdílíte-li soukromé auto s více lidmi, postupujte stejně, protože jednorázové rukavice snižují riziko přenosu nákazy rukama.

Na všechny plochy můžete bez obav použít vodu a mýdlo nebo prostředek s vysokým procentem alkoholu. Většinu čisticích prostředků pro domácnost lze použít i v autě, například vlhčené čistící ubrousky se 70 % alkoholu. Voda a mýdlo se mohou hodit také na některé sedačky, ale pozor na přílišné promočení, fleky nebo silné pachy. Kůže a koženka sice snesou ošetření alkoholem, ale častý kontakt s ním může vézt k poškození nebo změně barvy, proto je lepší používat vodu s mýdlem i na ně.

Silné dezinfekční prostředky s žíravinovým nebo bělícím účinkem či s obsahem peroxidu vodíku pro mytí a dezinfekci kabiny auta nejsou vhodné, protože škodí povrchovým materiálům. Na monitory a kontrolky nepoužívejte přípravky s obsahem čpavku, jelikož mohou narušit antireflexní film na povrchu.

Nezávisle na způsobu čištění a dezinfekce auta si před i po čištění důkladně umyjte ruce.

Související články