poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Co dělat, když sdílíte domácnost s nakaženým koronavirem

8.4.2020

Při soužití s osobou testovanou pozitivně na COVID-19 je nutné dodržovat pravidla, která minimalizují nebezpečí přenosu na další členy domácnosti. Na co je třeba myslet?

Francouzská spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir sepsala stručný seznam rad, kterými je vhodné se řídit, když žijete s nakaženým. Jeden pozitivní test neznamená, že se musí nakazit celá domácnost. Vzhledem k vysoké míře infekčnosti k tomu však snadno může dojít.

Izolujte nemocného. Optimálně by měli nakažení pobývat v místnosti oddělené od ostatních. Pokud to tedy dům nebo byt umožňuje, nakažený má mít vlastní pokoj, koupelnu a toaletu. V pokoji bude trávit veškerý čas. Nemožnost pohybu ve společných částech domácnosti podstatně sníží riziko nákazy ostatních.

Pokud takové oddělení není možné, je nutné dodržovat přísná pravidla chování a dezinfikovat. Nakažený bude zcela samozřejmě nosit roušku.

Hodně větrejte. Pravidlem je nejméně čtvrthodina třikrát nebo vícekrát denně.

Myjte a dezinfikujte vše, co s nakaženým sdílíte. Platí, že nemocný se myje nebo sprchuje jako poslední. Poté je třeba celou koupelnu dezinfikovat. Ručník nakaženého uchovávejte zvlášť.

Dbejte rovněž na čištění klik nebo vypínačů, kterých se infikovaný dotýká. Totéž platí pro kuchyni nebo stůl, případně židli.

K dezinfikování jsou vhodné chlorované přípravky. Postupujte podle návodu, abyste nepoškodili ošetřené povrchy, a nechte prostředek před opláchnutím působit aspoň jednu minutu. Tam, kde není možné použít chlorovaný produkt, dobře poslouží 70% alkohol. Mějte na paměti, že dezinfekční vlastnosti nejsou uvedeny na všech výrobcích, které je možné za tímto účelem použít, protože je označení tohoto druhu závislé na doložení provedených testů.

Prádlo perte při nejméně 60 °C. Lůžkoviny perte co nejčastěji. Výměna ložního prádla musí proběhnout velice opatrně, neboť hrozí uvolnění potenciálně infikovaných kapének nebo prachových částic do vzduchu. Z postele prádlo vložte rovnou do pračky. Oblečení nakaženého perte zvlášť. Co nesnese 60 °C, dejte do uzavřeného pytle na balkon nebo schody a nechte po několik dnů, protože zatím není zcela jasné, jak dlouho v něm může virus vydržet.

Nádobí myjte také nejméně při 60 °C. Nemáte-li myčku, používejte co nejteplejší vodu, dezinfikujte a poté důkladně oplachujte.

Dejte přednost vytírání podlah před vysáváním. Podlahy omyjte, dezinfikujte a nakonec setřete čistým mokrým mopem. V ložnici, kde se měnilo povlečení, vyčkejte před vytřením nejméně 3 hodiny, aby se všechny prachové částice měly čas usadit a vytírání bylo účinnější.

Dodržujte úzkostlivě pravidla vzájemné ochrany. Všichni členové domácnosti včetně nakaženého si musí často a velmi důkladně mýt ruce. Ty pak mohou osušit buď jednorázovou papírovou utěrkou, nebo vlastním ručníkem, který je nutné často prát, Nezapomeňte dát každému vlastní ručník.

Související články