poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak s blízkými a kolegy zůstat v kontaktu v době karantény

16.4.2020

Komunikaci v době koronavirové usnadňují různé aplikace, nabízející možnost pracovních schůzí i soukromých setkání. Přečtěte si základní popis těch nejpopulárnějších.

Aplikace umožňující komunikaci v reálném čase částečně nahrazují osobní rozhovor s kolegy, přáteli nebo rodinou. Některé chatovací aplikace lze využít i pro telefonní a videohovory. Nabízíme vám krátký přehled těch nejpoužívanějších, připravený francouzskou spotřebitelskou organizací UFC-Que Choisir.

Facebook Messenger vznikl jako aplikace pro psaní osobních zpráv mezi uživateli Facebooku. Nyní je přístupna všem, přihlásit se k ní lze zadáním telefonního čísla. Umožňuje písemnou formu komunikace, audio i video hovory, kterých se může zúčastnit až 50 osob. Je dostupná na systémech iOS a Android nebo na internetových prohlížečích.

WhatsApp nabízí možnost výměny psaných i audio zpráv nebo audio a videohovory. Umožňuje vytvářet diskusní skupiny a uspořádat videohovor se čtyřmi účastníky. Svým kontaktům můžete posílat dokumenty. Od roku 2014 je WhatsApp vlastněn společností Facebook. Je dostupný na iOS, Android, Mac a PC. Lze jej propojit s účtem na Facebooku.

Google Duo je aplikace pro audio a video hovory s maximálním počtem osmi účastníků. K použití může stačit telefonní číslo, ale chcete-li ji používat na různých zařízeních (smartphone, tablet) nebo na různých platformách (mobilní, počítačová), musíte mít také účet na Googlu. Funguje na iOS, Androidu i přes internetový prohlížeč. Je propojená s Google Nest Hub.

Skype patří k nejstarším programům k bezplatným hovorům mezi registrovanými uživateli na internetu. Do video hovorů se může zapojit až 24 osob. Je zdarma, ale volání na telefonní čísla (pevná nebo mobilní) je placené systémem předplaceného kreditu. Skype patří od roku 2011 společnosti Microsoft. Je kompatibilní se systémy iOS, Android, Mac, PC, Linux, Kindle Fire HD a Alexa.

Facetime umožňuje uživatelům iPhonů, iPadů a Maců mezi sebou zdarma uskutečňovat video hovory. Aplikace je jednoduchá a účinná a umí propojit až 32 osob. Hlavní podmínkou je používání zařízení Apple. Facetime lze používat s iOS, iPadOS a MacOS, nemá verzi pro Android nebo další systémy.

Houseparty se prezentuje jako sociální síť pro setkávání. Popularita této aplikace stoupla v době koronavirové zejména mezi mládeží. Uživatel se může připojit k již probíhající konverzaci, i když její účastníky nezná. Program je zdarma, ovšem nabízí také placené varianty. Je k dispozici na iOS, Android, MacOS a ChromeOS.

Další programy slouží spíše k pracovním účelům, jejich možnosti jsou uzpůsobeny a z velké části cíleny právě na optimalizaci práce z domova nebo spojení týmů z různých částí světa.

Zoom nabízí možnost audio a videokonferencí na chytrých telefonech, tabletech i počítačích. Bezplatná verze umožňuje spojení až 100 účastníků, přičemž časový limit konference je 40 minut a účet musí mít pouze organizátor, ostatní se připojí rozkliknutím rozeslaného internetového odkazu. Každý zúčastněný může sdílet svou obrazovku, aby všichni viděli stejný dokument. Více možností nabízí placené verze v ceně 13,99–18,99 eur. Zoom funguje na operačních systémech iOS a Android a přes internetový prohlížeč.

Hangouts Meet je nástroj Googlu určený k videorozhovorům pracovního rázu. Je součástí placené sady pro skupinovou práci G Suite (5–23 eur měsíčně podle verze) společně s aplikacemi Google Drive, Docs, Sheets, Slide nebo Agenda. Všechny údaje jsou ukládány na zajištěné servery Googlu. Jednotlivé verze Hangouts Meet si poradí s až 100, 150 nebo 250 účastníky v rámci jednoho hovoru dle zvolené verze. Aplikace funguje na systémech iOS, Android i přes internetový prohlížeč. V době koronavirové Google otevřel nejrozsáhlejší verzi služby Hangout Meets všem předplatitelům G Suite bez doplácení, a to do 1. června 2020. Zahrnuje možnost zapojit do hovoru 250 osob, promítání videa pro 100 000 diváků a nahrávání schůzek na Google Drive.

Microsoft Teams si klade za cíl postupně nahradit Skype, jehož verze Skype Entreprise by měla skončit 31. července 2021. Na této platformě lze pořádat videokonference s 250 účastníky, ukládat a posílat dokumenty nebo chatovat. Je součástí Office 365 (za 4–19 eur měsíčně na osobu), má však také bezplatnou verzi, ve které chybí některé funkce, jako je například plánování nebo nahrávání schůzí. Tuto aplikaci lze použít na iOS, Android, Windows nebo MacOS.

Framatalk může být řešením pro ty, kteří se chtějí vyhnout Googlu, Facebooku a Microsoftu. Tato aplikace nabízí základní služby a je zdarma. Stejně jako další služby komunity Framasoft zaručuje ochranu soukromí, nevyžaduje žádnou registraci. Je určena menším neziskovkám, malým firmám, rodinám apod.

Související články