poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test chemických látek v dětských nosičích a klokankách

21.4.2020

Většina klokanek pro malé děti v dánském testu neobsahovala nežádoucí chemikálie a všechny šátky byly chemicky nezávadné.

Nosítka se u rodičů těší velké oblibě. Mohou i tam, kam se kočárek nedostane, dítě je s rodičem v neustálém blízkém kontaktu a oba přitom mají volné ruce.

Dánská spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Tænk testovala 12 výrobků tohoto typu, 8 klokanek a 4 šátky. Zkouškami prošla na výbornou polovina klokánků a všechny šátky.

V jedné klokance byly odhaleny dva potenciálně karcinogenní zpomalovače hoření. Jejich použití v hračkách je zakázáno, ale na nosítka se tato kritéria nevztahují. Další výrobek obsahoval formaldehyd, který může vyvolat alergii nebo podráždění pokožky. Nežádoucí chemické látky v nosítkách neohrozí dětské zdraví samy o sobě, mohou však přispět k vzniku koktejlového efektu.

Výčet výrobků zařazených do dánského testu najdete zde. U jednotlivých fotek je zobrazena ikonka baňky, která svojí barvou a písmenem ukazuje, jak byl produkt v testu ohodnocen. Zelená s písmenem A znamená nejlepší známku, černá s písmenem C naopak nejhorší výsledek.

Při nákupu nosítka se u prodejce či výrobce informujte, zda neobsahuje látky, jako jsou retardéry hoření, PAH nebo formaldehyd. Dítě je s klokankou, krosnou nebo šátkem v blízkém kontaktu a je pro něj bezpečnější mít nosítko bez obsahu zbytečných chemikálií.

Související články