poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Ochranné rukavice, ubrousky ani roušky do záchodu nepatří

23.4.2020

Jednorázové ochranné pomůcky do záchodu nepatří. Ucpané potrubí může přijít draho. Použitý materiál vhazujte do směsného odpadu.

Od vypuknutí epidemie Covid-19 se podle francouzské organizace UFC-Que Choisir dvakrát až třikrát zvýšil počet ucpaných odtoků a kanalizace, ke kterým musejí vyjíždět speciální opravářské týmy. V 70 % jsou příčinou nahromaděné vlhčené ubrousky a jednorázové rukavice. Když už projdou běžným potrubím, končí v čističkách odpadních vod, kde ucpávají mříže a pumpy a vyvolávají další závažné problémy. Čisticí systémy pak nemohou fungovat, jak mají, a znečištěná voda může skončit v přírodě.

Záchodová mísa není pohodlný koš na smetí, který nemusíme vynášet. Nepatří do ní žádné vlhčené ubrousky ani jednorázové rukavice. Označení o biorozložitelnosti nebo o snadné likvidaci vhozením do WC jsou v toto směru pouze matoucí – žádný ze zmíněných výrobků se tak rychle nerozloží. V důsledku toho se komplikuje údržba všech poškozených zařízení a rostou náklady, což se může časem promítnout do účtů za vodu. Zvyšuje se rovněž nebezpečí znečištění životního prostředí, když dojde k dočasnému vyřazení čističek vody z provozu.

Vlhčené ubrousky všeho druhu a jednorázové rukavice patří pouze do směsného odpadu vyváženého na skládku nebo do spalovny. Nejsou recyklovatelné ani kompostovatelné v domácích podmínkách. Jsou-li označeny jako biorozložitelné, je tím myšlen proces probíhající za průmyslových podmínek.

Související články