poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak uchovat potraviny co nejdéle čerstvé

24.4.2020

Víte, jak uchovávat potraviny, aby vydržely co nejdéle? Přečtěte si rady novozélandské spotřebitelské organizace Consumer NZ.

Většina lidí se v době koronavirové pandemie stravuje doma. Návštěvy obchodů je vhodné omezit, jednotlivé nákupy jsou proto větší než obvykle. V domácnostech se tak často hromadí větší množství potravin. Je důležité vědět, jak co nejvíce prodloužit jejich trvanlivost.

Na obalech bývá uvedeno buď datum minimální trvanlivosti, nebo datum spotřeby. Minimální trvanlivost najdete na pomaleji se kazících potravinách. Označuje dobu, po kterou by si měla potravina zachovat výrobní kvalitu, ovšem pouze v neporušeném balení a pokud je uchovávána v doporučených podmínkách. Konzumovat ji lze i po tomto datu, některé její vlastnosti se však mohou změnit, například nutriční hodnoty nebo chuť.

Datum spotřeby uvádí dobu, po kterou je potravinu bezpečné jíst, a najdete jej obvykle na produktech, které se rychleji kazí. Po její vypršení může výrobek uškodit zdraví. Vždy platí, že po otevření obalu je třeba každou potravinu považovat za nebalenou a počítat s tím, že u ní neplatí ani udaná trvanlivost, ani datum spotřeby.

Chléb po delší dobu uchováte nejlépe v mrazáku, a to v originálním obalu nebo v igelitovém sáčku. Nechcete-li mrazit, ukládejte pečivo i chleba na chladné a suché místo. Pokud chléb okorá či uschne, můžete jej v kuchyňském robotu nebo v mlýnku rozemlít na strouhanku, kterou lze skladovat v uzavíratelném sáčku nebo dóze.

Vejce vydrží déle v lednici, ale stačí jim teplota do 15 °C. Nechávejte je v kartonu z obchodu, protože je dobře chrání před rozbitím, zmírňuje vysychání a nedovoluje nasáknout různé pachy. Čerstvost vejce poznáte, když jej vložíte do vody. Pokud klesne na dno, je v pořádku. Když vyplave na hladinu, raději jej vyhoďte.

Mouku a další suché potraviny je vhodné skladovat v  uzavíratelných dózách. Uchráníte je tak před potravinovými škůdci. K jejich odpuzení údajně pomáhá také bobkový list. Potravinoví moli však mohou být již v originálním obale. Zmražení výrobku na dva dny zabíjí dospělé jedince i jejich larvy. Než vložíte balení do mrazáku, pečlivě jej zabalte ještě do igelitového sáčku, aby obsah nenavlhl.

Cukr patří do vakuové dózy a na suché a chladné místo. Nedávejte jej do lednice, aby nezvlhl. Cukr nemá datum spotřeby, nekazí se, ale ve vlhkém prostředí hrudkovatí.

Oleji škodí teplo a světlo, skladujte jej pro to na chladném tmavém místě v  uzavíratelné nádobě. Při nákupu se vyhýbejte světlým průhledným lahvím, zejména pokud byly vystaveny ve výloze nebo pod zářivkami. U olivového oleje kontrolujte dobu výroby a volte ten nejčerstvější.

Konzervované potraviny mají dlouhou dobu trvanlivosti a při správném uchování v neporušeném stavu mohou vydržet mnohem déle, než je datum uvedené na obale.

Banány uchovávejte odděleně od ostatního ovoce, například od jablek či hrušek. Všechny totiž produkují etylen, který urychluje zrání ostatních plodů. Jsou-li banány přezrálé, oloupejte je, nakrájejte je na kousky a zmrazte je. Nejprve je rozložte v jedné vrstvě na podnos, aby se neslepily, a po zmražení je sesypte do sáčku nebo krabičky. Hodí se pro přípravu smoothies nebo do pečiva. Banán lze zmrazit i v celku, ale pak je nutné jej před oloupáním rozmrazit.

Rajčata v lednici ztrácí aroma a výraznou chuť, proto je do ní nedávejte. Přezrálá rajčata můžete zpracovat do rajské omáčky nebo polévky. Oboje lze dále mrazit a použít později.

Jablkům se naopak v lednici daří, proto je tam můžete nechávat dlouhodobě, ale není to nutné. Čerstvá jablka rozhodně nemrazte, avšak pokud je mírně podusíte s trochou vody, cukru a několika kapkami citronu, zmražení dobře přežijí a lze je pak použít třeba do koláčů.

Zralé neporušené avokádo vydrží v lednici i několik dnů. Rozkrojené vložte do vakuové dózy nebo pokapejte citronem, aby nehnědlo. Chcete-li naopak urychlit jeho zrání, dejte jej do sáčku s jablkem nebo banánem.

Související články