poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Kůže rukou dezinfekcí trpí. Nezapomínejte ji hydratovat

28.4.2020

Krém na ruce pomáhá udržet pokožku vláčnou. Brání vysušení a popraskání způsobenému častým mytím nebo dezinfikováním.

Voda, mýdlo a alkohol z kůže odstraňují přirozenou vrstvu tuku a kůže pak vysychá. Neprospívá ani suchý nebo chladný vzduch, který způsobuje rychlejší vypařování vody z těla. Nabízíme vám rady kolegů z dánské organizace Forbrugerrådet Tænk, jak o ruce správně pečovat.

Krém snižuje odpařování, omezuje ztrátu vody a posiluje kožní bariéru. Zdravá pokožka chrání tělo před mnoha vlivy vnějšího prostředí. Je-li narušená (suchá, popraskaná nebo je-li na ní vyrážka či ekzém), snáze se do ní dostanou nežádoucí látky a bakterie.

Krém na ruce by měl mít příjemné kosmetické vlastnosti, aby neodrazoval od používání. Při výběru se snažte myslet také na své zdraví i na životní prostředí.

Hydratační krém by neměl obsahovat alergenní látky nebo parfémy. Pokud vás ruce často svědí, jejich pokožka rychle vysychá a snadno šupinatí či praská, vyberte si krém s obsahem mastných složek 60–70 %. Takové výrobky patří k nejúčinnějším v případě ekzému. Ruce můžete mazat i mastnými výživnými krémy.

Namažte si ruce každý večer před spaním. Zvlhčující přísady a tuky z krému tak na vašich rukou vydrží déle a jejich působení se znásobí. Na noc můžete bez váhání použít velmi mastný krém a navléknout si bavlněné rukavice, abyste neušpinili povlečení.

Vyvarujte se mytí rukou v horké vodě. Příliš teplá voda a mýdlo rozpouštějí přírodní tuky a smývají ochranný kožní maz. Volte jemné mýdlo a pořádně jej opláchněte, než si ruce otřete a namažete krémem.

Vyhýbejte se přímému kontaktu rukou s čisticími prostředky, protože jsou zpravidla určeny k rozpuštění mastnoty. Při úklidu používejte rukavice, jelikož chrání pokožku přes vysycháním.

V zimě udržujte ruce v teple. Suché a chladné počasí je pro ně zátěží. Rukavice je zahřejí a zároveň ochrání před nepříznivým počasím.

Související články