poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Alergeny z koček v prachu vydrží i půl roku

29.4.2020

Celodenní pobyt s kočkou zvyšuje problémy alergiků. Alergeny z jejích slin se snadno šíří a přežívají půl roku. Je tomu třeba přizpůsobit údržbu domácnosti a dát na rady lékaře.

Home office, škola online, doporučení nevycházet zbytečně ven a chodit do obchodu jen pro nutné nákupy znamenají, že trávíme většinu času doma. Máme-li kočku a sklony k alergii, problémy se mohou stupňovat. Francouzská asociace Asthme & Allergies v době omezení opakovaně varuje před nebezpečím, které domácí miláčci v době koronavirové vyvolávají.

Počet alergických reakcí na přítomnost koček již dvacet let neustále roste a žádné jiné domácí zvíře jich nezpůsobuje tak velké množství. Podle průzkumu jednoho výrobce kočičího krmení je ve Francii 14,2 milionů domácích koček. Panuje přesvědčení, že alergické reakce jsou zapříčiněny kočičími chlupy.

Ve skutečnosti však samotným původcem potíží nejsou, vysvětlila pro čtenáře francouzského časopisu 60 millions de consommateurs alergoložka Ruth Navarro. Alergeny jsou v tomto případě bílkoviny produkované slinnými a slznými žlázami zvířete, a protože se kočka neustále líže, vyskytují se na její srsti. Jde o osm alergenních proteinů, ale jeden z nich, Fel d 1, je původcem nevíce respiračních alergií, které vedou k záchvatům kýchání, svědění nebo astmatu.

Kočičí chlupy se šíří velmi rychle a v kočičích domácnostech se vyskytují všude – na polštářích, pohovkách, postelích, podlahách nebo kobercích, na oblečení i hračkách. Alergeny se šíří i prachem, se kterým se dostávají ještě na další místa a vydrží v místnostech delší dobu. Americká studie z roku 1989 prokázala přítomnost Fel d 1 v prachu až šest měsíců poté, co se v prostoru přestala pohybovat kočka.

Bránit se zvýšení alergických reakcí lze častým a důkladným větráním, pravidelným úklidem, omezením počtu koberců, přikrýváním oblíbených kočičích míst textiliemi a častým praním. V případě závažnějších alergických potíží se doporučuje kočce zabránit ve vstupu do místnosti. Žádné z těchto opatření však není samospásné. Při přetrvávající či sílící alergické reakci je nutné poradit se s odborníkem.

Související články