poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Apple s Googlem spolupracují na aplikaci upozorňující na nakažené

30.4.2020

Chystaná mobilní aplikace má umožnit chytrým telefonům upozornit uživatele, že přišel do styku s osobou nakaženou Covid-19. Specialisté však tvrdí, že její účinnost bude omezená.

Vydání první verze je naplánováno na květen. Systém bude založen na sledování pohybu a monitorování kontaktů. Bude zpracovávat obrovské množství údajů a má pomoci chránit veřejné zdraví po uvolnění krizových omezení. Později bude aplikace zařazena do základního softwaru smartphonů. Uživatel si ji bude muset aktivovat a udělit souhlas se sledováním své polohy.

Aplikace bude používat technologii Bluetooth, která umožňuje spojení blízkých zařízení. Osoby, které se rozhodnout nástroj využívat, budou automaticky propojovány s přístroji kolem sebe po dobu 14 dnů, ať se pohybují kdekoliv. Když bude mít někdo pozitivní test na SARS-CoV-2, úřady vyhledají všechny lidi, se kterými přišel do bližšího kontaktu a které by mohly být rovněž nakaženy. Apple a Google svorně slibují, že aplikaci nebudou využívat ke sběru informací, které by mohly uživatele identifikovat. Nemá tak hrozit, že by sběr dat byl později využit například pro reklamní účely.

Odborníci však vyjadřují obavy o bezpečnost údajů, zejména když budou sdíleny s úřady, upozornila americká spotřebitelská organizace Consumer Reports. Neexistuje ani záruka, že nový nástroj bude v praxi dostatečně účinný. Bluetooth může být velmi nepřesný. Těžko lze zjistit, jak blízko se spojené přístroje nacházejí, a velká různorodost hardwaru ovlivňuje signál a jeho dosah.

Do aplikace lze zadat pouze údaje o nákaze od osob, které podstoupily testy, ale těch není dost a nemoc může u nevědomě pozitivních probíhat nenápadně. Účinné může být použití aplikace až po vyřešení problému s dostupností nebo rozsahem testování. Kromě toho je zjevné, že ne každý nakažený se rozhodne aplikaci používat nebo do ní informaci o své nemoci vložit.

Přístup k programu budou mít pouze uživatelé přístrojů s kompatibilními operačními systémy. Člověk se tak nemůže stoprocentně spolehnout, že jej aplikace bude varovat včas. Vystává nebezpečí falešného pocitu bezpečí, které vyvolá menší opatrnost a zanedbání bezpečnostních opatření.

Řešením může být použití aplikace při práci s různými typy cíleného vyšetřování nákazy, ke kterým patří i systémy chytré karantény.

Související články