poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Slupky a stonky jsou to nejhodnotnější. Proč je vyhazovat?

1.5.2020

V slupkách a stoncích ovoce a zeleniny je mnoho cenných živin, ukázaly italské testy. Mohou obsahovat také pesticidy, i když v minimálním množství.

Při kuchyňské úpravě končí v koši podstatná část plodů, natí či kořenů ovoce a zeleniny, přitom vaření bez odpadu je snadným způsobem, jak prospět životnímu prostředí i organismu. Je třeba dobře hospodařit se zásobami, které máte doma, abyste nebyli nuceni vyhazovat potraviny obecně, ale důležité je také umět je maximálně využít. Ocení to i vaše peněženka.

Italská spotřebitelská organizace Altroconsumo radí používat vše od listů a natě přes stonky až po jádra Výsledky laboratorních testů mluví za vše. Listy celeru jsou mnohem bohatší na polyfenoly (77 mg / 100 g) než stonky (9,7 mg / 100 g). V jablečné slupce je polyfenolů více (107,6 mg / 100 g) než v dužině (64,1 mg / 100 g). Zelená část pórku obsahuje více vitaminu C (7,6 mg / 100 g) než bílá poblíž kořenů (3,6 mg / 100 g). Části ovoce nebo zeleniny, které jsou méně lákavé ke konzumaci, jsou velmi často nutričně bohatší. Dýně, citrony nebo pomeranče nejsou výjimkou. Například dužina dýně obsahuje od 27 % méně vitaminu C (9,7 mg / 100 g) než kůra (13,2 mg / 100 g) a výrazně méně vlákniny (3 g oproti 7 g / 100 g). Listy květáku jsou bohatší na vlákninu (4,5 g / 100 g) než zdužnatělé květenství, které se v kuchyni používá nejčastěji (3,3 g / 100 g).

Využití všech částí ovoce či zeleniny šetří peníze, čas strávený na nákupech i v kuchyni. Šetří životní prostředí, má nutriční výhody. Je však třeba zvážit i stinné stránky – riziko obsahu pesticidů. V testu obsahovaly zbytky pesticidů produkty tradiční i bio produkty. Hodnoty byly naštěstí velmi nízké a zdaleka se neblížily zákonným limitům. Některé druhy zbaví zbytečných chemikálií důkladné omytí, u jiných je lepší sáhnout po zaručeně ekologických produktech, například při strouhání citronové nebo pomerančové kůry.

Žádné pesticidy neobsahovaly v italském testu dýně, pórek, květák, naopak v citronu jich bylo 14 druhů nebo v řapíkatém celeru 10 druhů (celý italský článek si můžete přečíst zde

Související články