poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak na chemikálie uvolňované z hrnců a pánví

8.5.2020

Hrnce a pánve mohou do jídla uvolňovat škodlivé kovy a nežádoucí fluorované sloučeniny. Jak se nechtěnému jevu vyhnout?

Většina hrnců a pánví je bezpečná a můžete je používat bez obav z kontaminace stravy nežádoucími chemikáliemi. Staré a opotřebované nebo často přehřívané kusy však riziko zvyšují. Dánská spotřebitelská organizaceForbrugerrådet Tænk nabízí 6 rad, co proti tomu můžete udělat.

Nerezové hrnce a pánve jsou dobrou volbou, protože mohou uvolňovat pouze stopové množství chemických látek. Máte-li je však ze studentských let před koncem milénia nebo vám zůstaly po mamince či babičce, mohly by obsahovat více kadmia, než dovolují dnešní normy. V takových případech si raději kupte nové.

Nepřehřívejte nádoby s nepřilnavou vrstvou. Mohou v ní být sloučeniny fluoru, které škodí životnímu prostředí. V teflonovém povlaku jsou stabilní a při běžném použití se neuvolní, za vysokých teplot však k úniku dojít může. Nepoužívejte proto vyšší teplotu, než doporučuje výrobce. Tedy obvykle 200–220 °C. Pokud hrnec či pánev s nepřilnavou vrstvou omylem přehřejete, důkladně vyvětrejte a nádoby se zbavte.

Používejte nádoby s neporušeným povrchem. Materiál pod ním nemusí být nutně určen ke styku s potravinami, mohou se z něj do jídla uvolňovat kovy, chemikálie nebo i celé kousky. Mohou se v něm rovněž usadit bakterie a nečistoty. Takové pánve a hrnce dále nepoužívejte.

S hliníkem zacházejte opatrně. Kyselé potraviny nebo velmi slané pokrmy mohou vyvolat uvolnění hliníků, pokud není chráněn speciálním povlakem. Máte-li tedy starou hliníkovou pánev nebo hrnec, vyměňte je raději za nové nerezové nádoby.

Nový hrnec či pánev před použitím důkladně umyjte. Zbavíte se tak zbytkového prachu, výrobních olejů a další chemikálií. Stejně postupujte u každého nově pořízeného nádobí či kuchyňského náčiní.

Zvažte nežádoucí účinky sloučenin fluoru. Tyto látky se v přírodě hromadí a nerozkládají se. Některé mohou škodit zdraví. Pokud se jim chcete zcela vyhnout, soustřeďte se na nádobí s označením „bez PFC“ nebo „bez perfluorouhlovodíků“. Můžete se rovněž na jejich obsah zeptat prodejce nebo výrobce. Tvrzení, že ve výrobku není PFOA(perfluorooktanová kyselina) nestačí, protože PFOA je pouze jednou z mnoha škodlivých látek obsahujících fluor.

Test teflonových pánví jsme zveřejnili před dvěma roky. Informovali jsme také o zjištěních našich zahraničních partnerů

Související články