poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Při praní do prostředí uniká velké množství mikroplastů

12.5.2020

Mikroplasty ze syntetických složek prádla se uvolňují do vody a znečišťují přírodu. Jak k tomu dochází a jak snížit svou plastovou stopu?

Mikroplasty jsou neviditelné pouhým okem. Vznikají při rozpadu plastů. Oblečení ze 100 % polyesteru, akrylu, nylonu nebo polyamidu je výhradně plastové. Dalšími plastovými tkaninami jsou polyolefin, spandex, lycra nebo elastan. Jde o ropné materiály, které nejsou biologicky rozložitelné.

Při každém praní se z umělohmotných textilií uvolňují tisíce malých plastových vláken s vlastnostmi mikroplastů. Některá vlákna zachytí filtr pračky nebo čistička vod, ale ty nejmenší končí v oceánech. Odborníci z Kalifornské univerzity v roce 2016 odhadli, že 100 000 osob při praní vyprodukuje 1,02 kg mikroplastů ročně.

Ve Velké Británii se tak do přírody jen z prádla dostane za rok 250 tun mikroplastů. To odpovídá přibližně 49 milionům plastových sáčků.

Mikroplasty byly nalezeny na plážích, ve vodě, na mořském dně i v těle ryb či mořských savců. Negativní účinek na lidské zdraví dosud nebyl jednoznačně prokázán, ale při vyšších dávkách a za určitých okolností mohou být mikroplasty vážným rizikem. Jsou-li dostatečně malé, mohou proniknout přes buněčné membrány a působit záněty a další poškození.

Snížit množství plastů unikajících do vody lze vyhýbáním se textiliím ze syntetických vláken. Důležitý je také způsob praní. Plastové mikročástice se uvolňují pod vlivem tření, tepla a chemikálií z pracích prostředků. Hlavním faktorem je tření – o tvrdší vlákna jiných látek, o buben pračky i o další umělé oblečení. Syntetické látky je tedy lepší prát zvlášť.

Vědci z Newcastle University zjistili, že při jemném praní, které spotřebuje více vody, se paradoxně uvolňuje více mikroplastů. Ekologická pračka s menší spotřebou je tedy dobrým řešením. Spotřeba vody u každého programu by měla být uvedena v návodu.

Pomáhají také některé sáčky na prádlo, a sice ty, které vypadají spíše jako zavírací igelitka. Značně snižují tření, a tak omezují vypouštění mikrovláken. Jde o dražší výrobky, ale také o investici do ekologie a budoucnosti. Další možností je prát syntetické materiály v dobře uzavíratelném povlaku na polštář.

Někteří výrobci, například Beko, Bosch nebo Miele, přidávají do praček nové funkce, které chrání látku, jemněji otáčí prádlo a snižují tření. Pracuje se rovněž na filtračním systému, který mikroplasty zachytí.

Související články