poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Každý týden zkonzumujete až pět gramů plastů

13.5.2020

Plastové nanočástice jsou takřka ve všem a všude. Výroba plastů však neustále stoupá. Jaké mohou mít mikroplasty dopady na lidské zdraví?

Od 50. let 20. století se ve světě vyrobilo 10 miliard tun plastových produktů. V roce 2018 to bylo skoro 400 milionů tun. Pokud nedojde ke změně, do roku 2050 bude plastů čtyřnásobek. Většina plastů končí na skládce. Při jejich velmi pomalém rozkladu vznikají mikroplasty (menší než 5 mm) a nanočástice (menší než 1 000 nanometrů), které se šíří přírodou a pronikají do vod i potravin.

Na mikroplasty a nanoplasty narazíte všude. Podle studie zveřejněné v časopise Science Advances roku 2019 obsahuje sníh v Arktidě značné množství mikroplastů, ještě více jich bylo zjištěno v Alpách. Nedotčený není ani písek havajských pláží.

Úřady různých zemí i nadnárodních celků provádějí výzkumy, stanovují normy a snaží se ochránit planetu i lidské zdraví před nebezpečím. Obavy však zůstávají a studie ukazují, že plastové částice jsou v potravinách, v pitné vodě, ve vzduchu, v prachu i v lidských organismech. Člověk týdně zkonzumuje i 5 g plastů, což je množství odpovídající jedné platební kartě. Výzkumná zpráva z roku 2019 udává, že průměrný Američan sní, vypije a vdechne přes 74 000 plastových částic ročně.

„Lidé mají dojem, že plasty jsou čisté a jen tak se neporuší,“ říká chemička Sherri Mason, PhD., která zkoumala přítomnost plastů v kohoutkové vodě, pivu, mořské soli a balených vodách. Plasty mohou přecházet z obalů do potravin, zejména při vyšších teplotách. „Je ironií, že zatímco veřejně povědomí o tomto problému stoupá, výroba plastů ve světovém měřítku dále narůstá.“

Zatím není jasné, do jaké míry plasty ovlivňují lidské zdraví. Plastové nanočástice snadno pronikají bariérami všeho druhu a mohou se dostat do tkání, kardiovaskulárního systému nebo krevního řečiště. Existují předpoklady, že by mohly zvyšovat nebezpečí systémového zánětu nebo poškodit plod. Ovlivňují vývoj dětského mozku. Jsou spojovány s neplodností a kardiovaskulárními problémy. Některé složky poškozují hormonální rovnováhu a jsou řazeny mezi endokrinní disruptory.

Kontakt s plasty lze do určité míry omezit. Americká spotřebitelská organizace Consumer Reports nabízí šest tipů:

Pijte vodu z vodovodu a vyhýbejte se nápojům v plastových lahvích.

Ohřívejte a vařte jídlo na sporáku a v troubě, v mikrovlnce používejte skleněné nádoby a rozhodně ne plastové.

Kupujte a uchovávejte potraviny ve skle, silikonových nebo kovových obalech. Nepoužívejte plastové dózy a obaly.

Jezte co nejvíce čerstvých potravin nebo čerstvě uvařeného jídla. Maximálně omezte konzumaci polotovarů nebo předpřipravených pokrmů balených do plastu.

Pravidelně luxujte a nedopusťte, aby se v domácnosti usazoval prach.

Zapojte se do osvětových a dalších veřejných akcí. Uvědomte si, že máte vliv na vše, co se kolem vás děje.

Související články