poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak vybrat cvičební podložku

15.5.2020

Podložka na cvičení by měla být stabilní. Také by měla chránit lokty, kolena nebo záda před otlačením a izolovat od chladné podlahy. Výběru správné podložky se věnovala německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest.

Podložky bývají vyrobeny z různých materiálů. Nejčastěji jde o PVC. Takové výrobky nekloužou, jsou lehké a zpravidla levné. Podložky z juty nebo gumy dobře přilnou k podlaze, ale mají hrubší strukturu, mohou proto být méně pohodlné a jsou těžší na přenášení.

Ovčí vlna je příjemná zejména při jemných stylech jógy či velmi poklidném cvičení, produkty z ní jsou však poměrně drahé. Alergici ocení cvičení na korku, na kterém se prach drží méně než na ostatních materiálech. Zespodu mívá korková podložka protiskluzovou vrstvu a povrch se snadno čistí, nepatří však k nejlevnějším.

Mnoho podložek má tloušťku zhruba 5 mm, což může být pro některé uživatele málo. Silnější měkká vrstva ovšem znamená menší stabilitu a náročnější udržování některých jógových poloh. Tlustší podložka se také hůře roluje nebo skládá a je objemnější.

Čistota pomůcek zvyšuje radost z cvičení, což platí i pro podložku. Cvičte s čistýma nohama a po cvičení podložku omývejte. Prach na spodní části snižuje přilnavost a podložka může klouzat. Plast nebo korek se ošetřuje snáze než vlna.

Cvičení ve stoje lze provádět i bez podložky, v sedu a lehu byste však měli mít aspoň provizorní podklad. Neměl by klouzat, způsobovat otlačeniny rukou a nohou. Také by měl dobře izolovat od podlahy.

Související články