poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Plastového odpadu v době pandemie povážlivě přibylo

18.5.2020

Virus covid-19 se podle virologů nepřenáší potravinami. Zvýšené používání plastů v době pandemie je důsledkem opatrnosti a způsobem ochrany před nákazou. S pominutím koronavirové krize je třeba vrátit se k opatřením pro snižování plastového znečištění.

Škodlivé účinky plastů na lidské zdraví a životní prostředí jsou nesporné. Plasty jsou všudypřítomné a často končí v půdě nebo vodách. Společnost si proto začala uvědomovat důležitost omezení používání jednorázových plastových obalů. Současná epidemie tento vývoj zpomalila. Belgická spotřebitelská organizace Test-Achats se věnovala obavám spotřebitelů plynoucím ze zvýšení objemu plastů.

Výrobci tvrdí, že jednorázové plastové výrobky jsou důležité v boji proti šíření covid-19. Vyhláška belgické vlády o mimořádných opatřeních a omezení v různých odvětvích potvrdila, že obalový průmysl pomáhá chránit životně důležité potřeby obyvatelstva, a proto může pokračovat v činnosti. Poptávka po plastových obalech, jednorázovém nádobí a příborech v obchodech i restauracích roste. Evropský úřad pro bezpečnost potravin EFSA však připomíná, že neexistují důkazy o nákaze koronavirem při manipulaci s potravinami.

Ve Valonsku a Bruselu byly zakázány všechny plastové sáčky na jedno použití v obchodech, a to u pokladen i v oddělení ovoce a zeleniny. Ve Flandrech byl povolen prodej jednorázových igelitek u pokladen a sáčky na ovoce a zeleninu z regálů, ale mnoho prodejců se rozhodlo je nepoužívat. Belgické orgány ponechaly možnost používání vlastních sáčků na ovoce a zeleninu při nákupu, ale nedoporučují prodej do donesených dóz, krabic nebo tašek v řeznictví, pekařství, kavárnách nebo restauracích.

Lze jen doufat, že oživení obchodu s jednorázovými obaly je pouze dočasným jevem.

Virus covid-19 přežívá na inertním povrchu až několik dnů. Přestože se virologové neobávají nákazy jídlem, více preventivních opatření dodává větší pocit bezpečí. Máte-li pochybnosti o možné kontaminaci ovoce a zeleniny, obáváte-li se například, že na ně někdo kýchl nebo zakašlal, můžete je vždy oloupat, tepelně upravit, důkladně omýt a osušit. Další možností je nechat je před konzumací odstát do druhého dne. Vždy si však důkladně myjte ruce a nedotýkejte se při pobytu mimo domov své tváře.

Související články