poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

I ryby z čistých vod mohou obsahovat těžké kovy

19.5.2020

V norských rybích produktech byly nalezeny těžké kovy. V čistých fjordech mohou plavat ryby kontaminované rtutí z druhého konce světa.

V letech 2015-2018 byly testovány rybí vzorky- na obsah rtuti, olova, arsenu a kadmia. Šlo o výrobky běžně dostupné v norských obchodech. Hladiny kadmia, olova a arsenu byly nízké a v rámci stanovených norem. Vzhledem k jejich obsahu v mořských živočiších se obecně nedoporučuje konzumovat ryby a plody moře více než- dvakrát až třikrát týdně.

Množství rtuti rovněž splňovalo limity stanovené orgány Evropské unie-,. U dětí by ale častější konzumace mohla překročit bezpečný týdenní příjem. Nadměrné množství rtuti může ovlivnit funkci a vývoj mozku, zejména u mladých lidí.

Ryby z norských fjordů zvýšené množství rtuti obsahují dlouhodobě. Není však jasný zdroj znečištění. Podle Norského institutu pro mořský výzkum může rtuť putovat atmosférou na velké vzdálenosti.  -Do Norska nebo Arktidy se může dostat třeba z Číny. 

Na mnoha místech je proto znečištění způsobeno migrací látek z velkých vzdáleností. Fjord je obklopený vysokými horami a funguje jako trychtýř. Zachytává dešťovou vodu z povodí v okolních horách. Čerstvá voda fjordu tak může obsahovat rtuť z dešťové vody, která byla shromážděna na ohromné ploše. Kromě toho voda ve fjordech neproudí jako v otevřeném oceánu a neobměňuje se. O hromadění těžkých kovů svědčí fakt, že nejvyšší koncentrace rtuti bývá v rybách z ústí řek v nejvnitřnějších částech fjordů.

Norské orgány proto pečlivě sledují obsah rtuti v rybích produktech. Zatímco předchozí studie zkoumaly rybí filety, mezi vzorky nových testů byly zařazeny také rybí prsty, rybí karbanátky, těstoviny s rybou, rybí pudink a kaviár. V rybích karbanátcích byl nejvyšší obsah rybího masa, ale také nejvíce rtuti. Podle autorů testu tak 150 g rybích karbanátků obsahuje 64 % maximálního denního příjmu rtuti u dítěte o váze 15 kg.

Rybí výrobky přitom obsahují důležité živiny, jsou spolehlivým zdrojem jódu, omega-3 mastných kyselin a vitaminu D.

Související články