poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Co s hroznovým vínem - sušit, nebo zavařovat?

20.5.2020

Hrozny obsahují užitečné živiny, cukry a skoro žádnou vlákninu. Sušení jejich vlastnosti koncentruje do menšího objemu, zavařování z nich činí přeslazený výrobek.

Většina ovoce je zdraví prospěšná převážně v čerstvém stavu a jakákoliv úprava prospěšnost snižuje. Někdy je však těžké poznat hranici, za kterou nutriční hodnoty klesají. Americká spotřebitelská organizace Consumer Reports srovnala čerstvé, sušené a zavařené hrozny.

Hrozny se na rozdíl od mnoha jiných druhů ovoce sbírají zcela zralé, protože po sklizni nedozrávají ani nesládnou. Jsou často baleny přímo na místě, aby se dostaly na trh co nejdříve. Půl šálků čerstvých hroznů, tedy zhruba 15 kuliček, obsahuje 12 g přírodních cukrů a méně než 1 g vlákniny. Hrozny dodávají organismu vitamin K, draslík a antioxidanty, které chrání buňky před poškozením a pomáhají snižovat riziko srdečních chorob.

Sušené hrozny neboli rozinky v ideálním případě neobsahují přidané cukry ani konzervační látky. V žlutých rozinkách může být oxid siřičitý. Sušením se zvyšuje trvanlivost a koncentrace živin, cukrů a kalorií. Ve čtvrtině šálku rozinek je zhruba 29 g přírodních cukrů, 108 kcal a 1 g vlákniny. Je to pochoutka, která prospívá zdraví.

Hroznová zavařenina nebo džem se vyrábí z celého ovoce, želé je z hroznové šťávy. Při výrobě procházejí vysokými teplotami a zpravidla se do nich přidávají cukry, někdy ve formě kukuřičného sirupu s vysokým obsahem fruktózy. Ovocná šťáva, která se používá k přislazení, také patří do kategorie přidaných cukrů. Dvě polévkové lžíce hroznové zavařeniny z obchodu má okolo 26 g cukrů (z toho 18 g přidaných), 100 kcal a neobsahuje vlákninu.

Související články