poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Kravská a rostlinná mléka: zdraví versus ekologie

21.5.2020

Alternativy mléka z obilovin, sóji nebo ořechů jsou oblíbené a bývají považovány za prospěšnější a ekologičtější než mléko. Co je na tom pravdy? Odpovědi hledala německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest.

Čerstvé mléko je dobrým zdrojem vápníku a bílkovin. Také tělu dodává vitaminy skupiny B, jód, hořčík nebo zinek. Tvrzení, že kvůli obsahu nasycených mastných kyselin nebo cholesterolu škodí zdraví, se dosud stoprocentně neprokázalo. Studie dokonce poukazují na pozitivní účinky na srdce a krevní oběh.

14 z 18 produktů v německých laboratorních testech z roku 2017 neobsahovalo rezidua antibiotik, znečišťujících látek ani patogeny. Problematická je však samotná produkce mléka, která nesvědčí klimatu. Kravské chovy zvyšují produkci oxidu uhličitého a metanu a vyžadují hodně půdy. Chlazení mléka je energeticky náročné.

Ovesné nápoje ve srovnání s kravským mlékem obsahují maximálně třetinové množství bílkovin, ale stejný obsah cukrů. Samy o sobě jsou chudé na vápník a vitaminy, proto je do něj výrobci často přidávají. Hlavní výhodou jsou vyšší hladiny nenasycených mastných kyselin. Nápoje z ovsa jsou zdrojem vlákniny a vedou si dobře ve spotřebitelských testech. Vyrábějí se obvykle v Evropě z místních surovin. Jejich produkce je ve srovnání s mlékem šetrnější k životnímu prostředí.

Sójové nápoje obsahují podobné množství bílkovin jako mléko, ale méně tuků. Mají nízký obsah přírodních cukrů, ovšem výrobci je často přislazují. V německých spotřebitelských testech z roku 2018 byl problematický každý třetí vzorek. Častým prohřeškem byl vysoký obsah niklu nebo chlorečnanů. Sójové nápoje nejsou vhodné pro osoby s alergií na sóju nebo březový pyl, jsou však přirozeně bezlepkové. Ekologicky jsou srovnatelné s ovesnými.

Mandlové nápoje obsahují více tuků než obilné drinky, s vysokým podílem nenasycených mastných kyselin. Dodávají tělu vlákninu. Mají málo bílkovin. Jsou přirozeně bezlepkové. Jsou poměrně drahé, třebaže je v nich poměrně málo mandlí. Nedají se označit za ekologický produkt. Pěstování mandlí vyžaduje bohaté zavlažování. Mandlové plantáže jsou navíc zpravidla ve středomořských oblastech, kde je vody nedostatek. K opylování je nutná přítomnost včel. Některé se do sadů dovážejí.

Rýžové nápoje neobsahují téměř žádné bílkoviny, mají málo tuků a hodně přírodního cukru. Jsou přirozeně bezlepkové a nevyvolávají alergické reakce. Z půdy se však do rýže dostává arzén. Testy v rýži basmati odhalily i škodlivé látky tricyklazol a karbendazim. Zanedbatelná není ani ekologická zátěž. Rýže k výrobě nápojů se pěstuje v Itálii, kde se k zatopení polí spotřebovává ohromné množství vody. Mikroorganismy v nich pak produkují metan poškozující klima, byť v menší míře, než se tvoří v žaludku krav.

Související články