poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test dětských zinkových mastí: Vyhněte se aromatizovaným

25.5.2020

Většina dětských mastí na opruzeniny neobsahuje škodlivé chemikálie. Obsah zinku je klíčový pro jejich správný účinek. Nedoporučuje se používat aromatizované výrobky..

Organizace Forbrugerrådet Tænk zkoumala složení 41 mastí na ošetření dětské pokožky pod plenkami. Zaměřila se na kamenné i internetové obchody. Soustředila se na přítomnost problematických chemikálií, například na endokrinní disruptory nebo alergenní složky. Endokrinní disruptory naštěstí žádný vzorek neobsahoval. Dětské masti však někdy obsahují vonné látky nebo rostlinné výtažky, které mohou vyvolat alergické reakce. Vznik kontaktní alergie na aromatizující složky se zvyšuje, je-li jim dětská pokožka vystavena pravidelně. Je nejlepší se jim při péči o kojence a malé děti zcela vyhnout.

29 vzorků získalo nejlepší hodnocení, protože neobsahovalo žádné nežádoucí látky. V zinkových mastech je oxid zinečnatý, který může škodit životnímu prostředí, ale je nezbytný pro účinnost přípravku. Pomáhá vysušit zarudlé nebo mokvající místa neboli opruzeniny. Oxid zinečnatý proto nebyl v testu hodnocen negativně. Zinkové masti by se však měly používat pouze v případě podráždění a opruzení, nikoli preventivně a pravidelně.

Čtyři vzorky získaly průměrné hodnocení. Tři obsahovaly fenoxyethanol. Jde o konzervační látku, kterou francouzské úřady nepovažují za vhodnou pro děti, protože se domnívají, že může proniknout do organismu opruzenou pokožkou a vystavit tak tělo větší dávce, než je bezpečné. Evropský vědecký výbor pro zdraví spotřebitelů (SCCS) s francouzským názorem nesouhlasí a říká, že fenoxyethanol je pro v mastech na dětské zadečky bezpečný. Průměrné hodnocení výrobků způsobil také výtažek z heřmánku nebo měsíčku lékařského, který může vyvolat alergii. Toto riziko v případě přípravků pro děti nebylo prokázáno ani vyvráceno.

8 vzorků v testu dostalo nejnižší hodnocení, protože obsahují alergenní aromatické látky. Forbrugerrådet Tænk obecně doporučuje vyhýbat se parfémovaným dětským výrobkům. SCCS vyhodnotil řadu rostlinných výtažků jako alergenní, například výtažek z levandule. Proto nelze doporučit produkty pro kojence a děti, v nichž je použit.

Originální článek najdete zde. U každé masti je zobrazena ikonka baňky, která svojí barvou a písmenem ukazuje, jak byl produkt v testu ohodnocen. Zelená s písmenem A znamená nejlepší známku, černá s písmenem C naopak nejhorší výsledek.

Související články