poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak vybrat dětskou matraci

27.5.2020

Matrace do dětské postýlky má být chemicky nezávadná a pevná, je třeba ji pravidelně větrat a čistit. Víte, jak ji správně vybrat a jak o ní pečovat?

Dánská spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Tænk se věnovala otázce bezpečnosti a komfortu dětských matrací.

Před nákupem změřte velikost postýlky a ověřte si, že do ní matrace dobře pasuje. Měla by ji zcela zaplnit. Mezi okrajem matrace a postelí nesmí být více než 3 cm.

Informujte se na obsah chemikálií. Evropská norma EN 16890:2017 obsahuje řadu bezpečnostních standardů, kterým se musí výrobci a dovozci dětských matrací řídit. Pravidla však nejsou tak přísná jako u hraček. Jedna z 6 matrací v dánském testu obsahovala problematickou chemii v podobě alergenní látky methylisothiazolinon.

Doma matraci rozbalte a nechte několik dnů vyvětrat, nejlépe ve venkovním prostředí. Povrch otřete, abyste odstranili zbylé nečistoty z výroby, a během používání čištění pravidelně opakujte. Dobrou volbou je tenký odnímatelný chránič matrace, který lze prát při 60 °C.

V dětském pokoji větrejte několikrát denně, nejdůkladněji před spaním. Postýlku nezastýlejte, raději přehoďte přikrývku přes okraj, aby vše dobře proschlo. Matraci pravidelně otáčejte. Nejlépe se provětrá na posteli s roštem, nikoli s celoplošnou deskou.

Dítě by mělo spát na zádech, což snižuje riziko náhlého úmrtí. Na bříšku může spát až v době, kdy je schopno samo se podle potřeby přetočit.

Použít matraci z druhé ruky je dobré pro životní prostředí, ale není vždy rozumné, protože matrace časem měknou nebo mění tvar. Třeba hlavička se nesmí do matrace příliš bořit, aby nevzniklo nebezpečí zadušení. Je-li matrace moc stará nebo měkká, raději kupte novou.

Související články