poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Maso je stále dražší. Jak vyrovnat snížený příjem bílkovin?

28.5.2020

Maso je v dobách pandemie pro mnohé takřka luxusním zbožím. Některé země výrazně snížily produkci. Existují však způsoby, jak i při sníženém příjmu masa tělu dodat potřebné bílkoviny. 

Maso není jediným zdrojem bílkovin, které náš organismus potřebuje. Vědecké studie navíc ukazují, že přílišná konzumace škodí zdraví. Důležitý je vyvážený jídelníček s dostatkem celozrnných potravin, ovocem a zeleninou. Rozumně rozloženou stravou můžete snížit nebezpečí vzniku různých onemocnění, například cukrovky-, srdečních chorob nebo rakoviny.

Metastudie zveřejněná v časopise Circulation zjistila, že i částečné nahrazení masa ve stravě rostlinnými proteiny vedlo k snížení celkové hladiny cholesterolu, zejména pak tzv. špatného cholesterolu LDL.

Proteiny neboli bílkoviny jsou klíčové látky, bez kterých se lidský organismus neobejde. V mase je však také velké množství nasycených mastných kyselin a zpracované masné výrobky obsahují mnoho soli a přídatných látek, které mohou být nezdravé. Zdrojem bílkovin jsou ovšem také burákové máslo, luštěniny, mléčné výrobky, máslo, tofu nebo vejce. Rostlinná strava tělu dodá rovněž antioxidanty, draslík, zdraví prospěšné tuky a vlákninu.

Spotřebitelská organizace Consumer Reports na svých internetových stránkách uvádí několik způsobů, jak kompenzovat sníženou spotřebu masa. Použijte méně masa a nastavte jej houbami. Mohou nahradit až polovinu jeho množství v pokrmech a dodají jim šťavnatost, objem, chuť i vůni. Použijte maso pouze jako přílohu nebo k dochucení. Řešením může být poctivý vývar v zeleninovém pokrmu nebo malé množství masa s velkou porcí zeleniny nebo luštěnin.

U mnoha jídel z jednoho hrnce nebo omáčkových pokrmů je důležitá volba koření a kombinace chutí, proto v nich můžete snadno snížit porci masa. Lze jej částečně nahradit i bulgurem nebo fazolemi. Dobrou inspirací je asijská nebo mexická kuchyně. Milujete-li uzeniny, nejezte je vcelku nebo po velkých kusech, nakrájejte je a přidejte k jiné směsi. Vystačíte s málem a nebudete ochuzeni o oblíbenou chuť a aroma. Jezte bezmasá jídla jako hlavní chod. Vyzkoušejte náhrady masa, jako jsou tofu nebo tempeh.

Související články