poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Rozbor mořských plodů: Zdraví i škodliviny

1.6.2020

Norský Institut pro mořský výzkum provádí zevrubný monitoring úrovně zdraví prospěšných i škodlivých látek v mořských plodech. Zároveň rozebírá dopad konzumace mořských živočichů na lidské tělo. 

Mořské plody obsahují řadu důležitých látek, které v jiných druzích potravin lze nalézt jen v omezeném množství – jde např. o omega-3 mastné kyseliny, vitamin D, jód či selen. Ryby a jiní mořští živočichové jsou navíc důležitým zdrojem vysoce kvalitních bílkovin.

Omega-3 mastné kyseliny patří k hlavním důvodům, pro které nutriční specialisté doporučují jíst dary moře. Největší množství těchto kyselin obsahují tučné ryby. Kyselina EPA Podporuje snížení hladiny cholesterolu a působí pozitivně v případě kardiovaskulárních nemocí, ovlivňuje totiž kvalitu cév a má protizánětlivý efekt. Kyselina DHA je pro změnu důležitá pro správnou činnost buněčných stěn, oka, nervového a kardiovaskulárního systému. Působí blahodárně i na paměť.

Vitamin D neboli cholekalciferol mimo jiné zajišťuje správné vstřebávání vápníku v organismu. Chrání proti osteoporóze, lámání kostí, reguluje funkce imunitního systému a růst buněk. Jeho nedostatek zvyšuje riziko infarktu, rakoviny, diabetu, astmatu i autoimunitních onemocnění. Nejspolehlivějším zdrojem je sluneční záření, zejména v severských zemích je vhodné jeho nedostatek kompenzovat zvýšenou konzumací mořských živočichů.

Selen je relativně vzácný stopový prvek. Mnoho sloučenin je toxických, nicméně nedostatek selenu v organismu se může projevovat zvýšeným rizikem vzniku kardiovaskulárních chorob. Je důležitý i pro správný průběh těhotenství a pro imunitní systém.

Při konzumaci potravin do těla vniká pestrý mix příznivých i nepříznivých látek. I když potravina, kterou jíme, obsahuje menší množství škodlivin, může to být vyváženo větším množstvím zdravých látek. Norský Institut pro mořský výzkum tak připomíná, že mořské ryby na náš stůl rozhodně patří, přestože v některých mohou být minimální množství nežádoucích látek, např. arsenu, kadmia, rtuti, dioxinů, bromovaných zpomalovačů hoření, etoxychinu, BHA nebo BHT.

Související články