poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Dostatek spánku je nutný v každém věku

2.6.2020

Spánek je důležitý ve všech životních fázích, ale s věkem jeho kvalita klesá. Proč se tak děje a jak s tím bojovat?

Spánek je předmětem zájmu řady vědců. Jisté je, že je klíčový pro regeneraci mozku a zpracování informací. Starší lidé ovšem často čelí potížím se spánkem nebo přímo nespavosti. Tématu se věnoval Svaz slovinských spotřebitelů.

Sledujte potřeby svého těla. Mozek reguluje cyklus spánku a bdění prostřednictvím hormonů a nervů. Prakticky od chvíle, kdy se ráno probudíme, v nás narůstá potřeba spánku, která dosahuje vrcholu ve večerních hodinách. S přibývajícím věkem množství vylučovaných hormonů klesá. Následné problémy se spánkem mohou být posíleny večerní konzumací některých jídel nebo nápojů, například kávy nebo čaje.

Podle vědeckých studií však starší lidé potřebují stejně tolik spánku jako osoby středního věku, tedy 5–10 hodin včetně odpoledního zdřímnutí. Příznaky jeho nedostatku se začnou rychle projevovat – zívání, únava, výkyvy nálad, nervozita, ztráta koncentrace, chuti k jídlu i pokles libida. Dlouhodobě může spánková deprivace vyústit v pokles imunity, nárůst hmotnosti a dokonce zvýšené riziko cukrovky 2. stupně.

Potíže se spánkem v pokročilejším věku mohou být vyvolány nejen změnou fyziologických procesů, ale také prodělanými nemocemi. Častým problémem je rovněž spánkové apnoe, tedy zástava dechu na 10–30 vteřin, která člověka na chvíli probudí. Nepříjemný je syndrom neklidných nohou, který může rušit i partnera.

Kvalitu spánku zlepšuje dostatečná fyzická aktivita. Ať už cvičení, nebo obyčejná chůze. Pomáhají také osobní rituály. Uléhejte a vstávejte vždy ve stejnou dobu. Ložnici pravidelně větrejte a udržujte v ní příjemnou teplotu. Místnost by měla být tmavá a bez rušivých světel. Několik hodin před spaním se vyhněte kofeinovým nápojům a vydatnému jídlu.

Postel je určena ke spaní, neberte si do ní práci a nesledujte z ní televizi. Nemůžete-li usnout, čtěte si nebo dělejte něco, co vás uvolní. Před spaním se vyhněte používání elektronických zařízen. Během dne si můžete podle potřeby a možností 15–30 minut zdřímnout, dodržujte odpolední siestu.

Vytvořte si rovněž ranní rutinu. Může k ní patřit káva, ale mnohem důležitější je do ní zahrnout protahovací cvičení nebo krátkou procházku.

Související články