poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test dámských holítek: Kvalitní nemusejí být drahá

3.6.2020

Počet břitů nebo cena neelektrických holicích strojků nejsou rozhodující. Důležitý je také tvar a pohyblivost hlavice.

Spotřebitelská organizace Stiftung Warentest otestovala 20 dámských holicích strojků v cenovém rozpětí 0,24–9,45 eur. 14 z nich mělo výměnné hlavice a 6 bylo jednorázových. Testu se zúčastnilo 50 žen ve věku 16–58 let. Hodnotila se účinnost holení (v oblasti podpaží, třísel a nohou), snadnost používání, ochrana pokožky a jednoduchost manipulace. Každý vzorek byl použit stopadesátkrát. Na zkoušení padlo celkem 1000 holítek.

Vybrané výrobky měly dva až šest břitů. K dobrému výsledku je však důležitý také tvar hlavice i celého holítka. Nejlepší produkt se třemi břity posloužil lépe než drahá konkurence s šesti. V testu zcela propadl model se dvěma břity a nepohyblivou hlavicí, který jen obtížně odstraní chlupy v podpaží a v oblasti bikin, hned po něm byly další dva se třemi břity a pevnou hlavicí.

Výměnné hlavice bývají pohodlně zaoblené a výrobky s nimi mají většinou ergonomicky tvarovanou rukojeť, proto je jejich použití pohodlnější. Holítka na jedno použití jsou obvykle jednodušší a většina se jich hůře přizpůsobuje křivkám těla. Dvě jednorázová holítka se však přesto řadila mezi nejlepší v testu. Jednorázové výrobky jsou však vždy méně šetrné k životnímu prostředí.

Jak dlouho vydrží břity ostré, záleží nejen na jejich jakosti, ale také na síle a hustotě chlupů a velikosti holené plochy. Po pěti holeních klesl výkon ostří testovaných vzorků velmi málo. Hydratační pásky na vzorcích si vedly také dobře a vydržely poměrně dlouho. Při mokrém holení se postupně rozpouštějí a usnadňují klouzání holítka po pokožce. Mohou se však lepit na dlaždičky nebo okraj vany, proto je vhodné nechat strojek schnout položené břity a proužkem vzhůru nebo je zavěsit do nástěnného stojánku.

Na ceně příliš nezáleží – nejlepší jednorázové holítko stálo 0,75 eur, nejlepší strojky s výměnnou čepelí byly v cenovém rozmezí 2,99–9,45 eur.

Přestože se kvalita a hustota ochlupení 50 testujících žen velmi lišila, v rámci zkoušení došlo k velmi malému počtu říznutí nebo zarudnutí pokožky. Všechny testované vzorky byly šetrné a nejlépe si v tomto ohledu vedlo pět modelů s výměnnými hlavicemi. Při používání dámských holítek vždy platí, že včasná výměna tupé nebo poškozené hlavice (nebo jednorázového holítka) pomáhá vyhnout se zbytečnému poranění či podráždění.

Dámská holítka se svými zaoblenými hlavicemi velmi dobře přizpůsobují tělesným křivkám, holení na obtížně dostupných místech v linii bikin a podpaží je pak jednodušší. Některé ženy však mají raději hranatější výrobky určené pánům. Bývají těžší než dámské modely, někdy až o 30 gramů. Je však mnoho holítek pro může a ženy, které jsou si navzájem velmi podobné tvarem i hmotností. Neliší se ani cenově.

Související články