poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Diamanty z popela zesnulých mohou být podvod

10.6.2020

Výrobci památečních diamantů nemohou dokázat, že jejich výrobky skutečně pocházejí z popela zemřelých.

Švýcarské společnosti, které nabízí výrobu diamantů s použitím uhlíku z kremačního popela, ve svých reklamách dokonce hovoří o popelu nebožtíků jako o „výhradním zdroji“. Cena se pohybuje v rozmezí 5000–21 000 švýcarských franků (přibližné 73 500–514 500 Kč) podle velikosti výsledného produktu, což je dvakrát více než srovnatelný diamant z klenotnictví . Jsou také dražší než umělé diamanty ze sériové výroby.

Původ uhlíku však nelze jednoznačně prokázat, upozornila veřejnoprávní televize SRF. Podle výrobců je na jeden diamant potřeba 500 g kremačního popela. V něm je prý několik gramů uhlíku. Ten je pak vystaven podobným podmínkám, v jakých vznikají přírodní diamanty, tedy extrémnímu tlaku a teplotám okolo 1700 °C. Firmy sice umí zjistit, zda je v kremačním popelu potřebných pět gramů uhlíku, ale neumějí prokázat, že pochází z těla zesnulého a nikoliv z jeho rakve. Reklamní tvrzení o „uhlíku z těla milovaného člověka“ je tedy neprokazatelné a zavádějící. Některé společnosti proto formulaci již pozměnily.

Výrobci umělých diamantů a znalci-gemologové ovšem pochybují, že popel nebožtíků obsahuje dostatek uhlíku pro výrobu diamantu. Domnívají se, že jeho množství může být doplněno z jiných zdrojů, ač to zatím nikdo nezkoumal. Otázkou tedy zůstává, zda je v ve výsledném památečním drahokamu skutečně stopa po milovaném zemřelém. Otázkou také zůstává, zda se nesmíchává popel z více těl.

Související články