poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nový krevní test odhalí, zda jíte dostatek nasycených mastných kyselin

9.6.2020

Vědci přišli na přesný a spolehlivý způsob, jak z malého množství krve zjistit, kolik mastných kyselin člověk konzumuje. Odborníkům to umožní nespoléhat pouze na tvrzení pacienta.

Lidská strava obsahuje tisíce přírodních a umělých látek a není jednoduché přesně odhadnout, jaká je skladba tuků, které člověk za den přijme. Nový test zjišťuje množství specifických neesterifikovaných mastných kyselin (NEFA) pouze z malého krevního vzorku a byl vyvinut pro studii zveřejněnou v časopise Journal of Lipid Research.

Vědci nejprve vyhodnotili obvyklou stravu žen v druhém trimestru těhotenství. Účastnice, z nichž některé užívaly doplňky s obsahem omega-3 mastných kyselin z rybího oleje, informovaly výzkumníky o své průměrné spotřebě mastných ryb a plnotučných mléčných výrobků. Poté podstoupily krevní test. Studie zároveň srovnávala hladinu NEFA dobrovolnic, které užívaly doplňky s omega-3 mastnými kyselinami se ženami, které užívaly placebo.

Množství některých NEFA v krvi sledovaných žen skoro přesně odpovídalo tomu, co lékařům sdělily ohledně svého příjmu tuků z potravy nebo doplňků. Nový krevní test tedy lze použít jako objektivní nástroj ke zkoumání skutečného příjmu tuků. Vzhledem k popularitě různých diet a změnám vědeckých poznatků v různých obdobích jsou takové poznatky velmi důležité. Umožní vědě odpovědět na otázky o nutnosti užívání doplňků v těhotenství, o případném nedostatku tuků v ženském těle i o optimálním složení jídelníčku v různých vývojových obdobích plodu. Nová metoda specialistům umožní zkoumat vliv NEFA a dalších látek v těhotenství na zdraví plodu, na riziko obezity a metabolických nebo chronických chorob během života dítěte.

Související články