poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Pozor na škodlivý resorcinol v kosmetice

12.6.2020

Odborné studie nepotvrdily rizika spojená s obsahem hliníku v kosmetice. Škodlivý účinek resorcinolu na hormonální systém byl naopak dobře prokázán, tato látka by proto měla být zařazena na seznam nežádoucích složek.

Resorcinol se používá jako barvivo, antioxidant nebo antiseptikum v různých průmyslových výrobcích, ale také v barvách na vlasy, krémech proti pleťovým skvrnám, u některých potravin a léčiv. Jde o silný alergen.  Francouzská agentura ANSES prokázala, že resorcinol je rovněž endokrinní disruptor. Vystavení této látce může vést k těžké hypotyreóze, tedy snížení funkce štítné žlázy, a s ní spojenými následky pro celý organismus.

Například u těhotných žen může i slabá hypotyreóza způsobit nevratné vývojové poruchy plodu. Zejména u rizikových skupin se sklonem k poruchám funkce štítné žlázy nebo v kritických obdobích vývoje plodu je obtížné určit bezpečnou dávku.

Agentura proto navrhuje evropským orgánům, aby zařadily resorcinol na seznam endokrinních disruptorů a látek „vzbuzujících velmi velké obavy“. Tento krok by následně vedl k stanovení přesných norem pro jeho použití a možnému zákazu v kosmetice, potravinách a léčivech.

Výbor odborníků Evropské komise naopak nově rehabilitoval hliník používaný v antiperspirantech, zubních pastách nebo rtěnkách. Nové údaje o vstřebávání aluminia pokožkou jsou uklidňující. V množství používaném v kosmetických přípravcích je hliník neškodný. Hliník se běžně používá pro výrobu antiperspirantů.  Existovalo podezření, že by mohl přispívat k vzniku některých typů rakoviny prsu. Tuto spojitost se však nepodařilo prokázat.

Na základě nových poznatků o obou látkách se francouzská spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir rozhodla, že ve svých testech bude považovat resorcinol za vysoce nebezpečnou látku, zatímco hliník již nebude zařazovat na seznam rizikových kosmetických složek.

Související články