poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Stravování šetrné k přírodě - lákavé, ale drahé

15.6.2020

Většina evropských spotřebitelů je ochotna změnit své stravovací návyky ve prospěch udržení rovnováhy v přírodě. K tomu je však třeba dostatečný výběr vhodných potravin, kvalitnější informace a příznivější ceny.

Na podzim 2019 v 11 evropských zemích (Belgii, Itálii, Litvě, Německu, Nizozemsku, Portugalsku, Rakousku, Řecku, Slovensku, Slovinsku a Španělsku) proběhl velký spotřebitelský průzkum. Věnoval se pozornosti, kterou lidé věnují vlivu stravy na životní prostředí, ochotě snížit konzumaci červeného masa nebo úsilí, které jejich vlády vynakládají na propagaci udržitelného stravování.

Spotřebitelské organizace sdružené v Evropské organizaci spotřebitelů BEUC se dotázaly celkově 11000 respondentů. Autoři výzkumu vycházeli ze skutečnosti, že spotřeba evropských domácností ovlivňuje životní prostředí třemi hlavními způsoby, z nichž největší dopad mají potraviny a stravování obecně. Následuje bydlení a zejména vytápění, třetí je mobilita a hlavně používání soukromých aut.

Většina spotřebitelů si vliv stravování na životní prostředí uvědomuje. Mají však tendenci tento dopad podceňovat. Dvě třetiny lidí jsou ochotny své zvyky ve prospěch přírody změnit. Hlavními překážkami jsou ceny ekologických potravin, nedostatečné a nejasné informace na etiketách a omezený výběr.

Přes 40 % respondentů uvedlo, že s ohledem na životní prostředí přestali jíst červené maso, nebo jeho konzumaci výrazně omezili. To je dobrá zpráva, protože spotřeba červeného masa v Evropě je obecně velmi vysoká. Před hmyzem nebo masem z laboratorních podmínek dávali účastníci průzkumu přednost rostlinným burgerům nebo vegetariánským pokrmům a alternativním zdrojům bílkovin (luštěniny).

Pouze 16 % dotázaných mělo pocit, že jejich vláda dělá dost pro podporu udržitelnosti při výrobě a spotřebě potravin. Regulační orgány přitom hrají spolu s výrobci potravin a obchodníky klíčovou roli při tvorbě a úpravě cen, marketingu a dalších faktorech, které ovlivňují rozhodování spotřebitelů. Téměř všude byla cena hlavní překážkou pro uvědomělou volbu. Podle generální ředitelky BEUC Monique Goyens je „role vlád a spotřebitelských organizací klíčová pro uvědomění spotřebitelů, že stravovat se udržitelným způsobem nemusí být drahé. Musí však jít ruku v ruce se změnami stravovacích návyků, jako je třeba snížení spotřeby masa, menší plýtvání nebo pití vody z kohoutku“.

Související články