poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

FlixBus musí změnit neférové obchodní podmínky

22.6.2020

Dopravce FlixBus musí změnit 30 bodů svých obchodních, rezervačních a přepravních podmínek, které nejsou v souladu se zákony na ochranu spotřebitelů v Evropské unii a omezují práva cestujících. Odvolací soud potvrdil rozhodnutí z loňského podzimu.

V říjnu 2019 jsme vás informovali o rozsudku vídeňského obchodního soudu (HG) ve věci porušení zákona o ochraně spotřebitelů ze strany dopravce FlixBus. Rakouské sdružení pro informovanost spotřebitelů VKI u soudu napadlo 30 bodů obchodních, rezervačních a přepravních podmínek německé společnosti FlixMobility GmbH, provozující autobusovou dopravu v 29 zemích včetně České republiky. Nyní bylo původní soudní rozhodnutí potvrzeno i vrchním krajským soudem (OLG) ve Vídni. To znamená, že přepravce musí své podmínky přepracovat a přizpůsobit je evropským pravidlům pro ochranu spotřebitelů.

Soud považuje za nepřípustný například zákaz nastoupit nebo vystoupit na kterékoliv zastávce zakoupené trasy, odmítnutí odpovědnosti za zavazadla nebo právo přepravce na samovolnou změnu již rezervovaných míst.

Na jízdenkách Flixbusu je uvedeno místo odjezdu a cílová zastávka. Současné přepravní podmínky nepřipouštějí pozdější nástup ani dřívější výstup z autobusu, ani když jsou na trase mezizastávky. Nicméně pokud cestující z vlastního rozhodnutí využije pouze část předem zaplacené služby, nezpůsobuje tím jejímu poskytovateli ztrátu ani újmu. Jedná se tedy o výrazné a bezdůvodné omezení.

Společnost FlixBus podle svých přepravních podmínek neodpovídá za výměnu nebo odcizení zavazadel, pokud nebyly způsobeny její chybou. Větší zavazadla však přepravuje za zvláštní poplatek a jedná se tedy o jednu ze základních poskytovaných služeb. Jsou ukládána do prostoru mimo dohled a dosah cestujících. Společnost za ně nemůže odmítnout odpovědnost.

Až dosud mohl FlixBus z provozních důvodů měnit rezervovaná místa a rozdělit tak cestující, kteří je zvolili právě proto, aby mohli jet spolu. To bylo obzvláště nepříjemné pro rodiče s dětmi. Kromě toho FlixBus nepřiznával v těchto případech nárok na vrácení rezervačního poplatku.

To vše se nyní musí změnit a upravit podle soudního rozhodnutí a platné legislativy ve všech zemích EU, a tedy i v České republice.

Související články