poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test dětských matrací: Většina neobsahuje rizikové chemikálie

23.6.2020

Pouze jedna z šesti dětských matrací v dánském testu obsahovala rezidua nežádoucích alergenů. Ve vzorcích se nevyskytly další alergeny, endokrinní disruptory, ani karcinogeny.

Na obsah chemikálií v dětských matracích se nevztahují stejná pravidla jako na hračky, přestože jsou s nimi děti v těsném kontaktu.  Dánská spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Tænk testovala složení šesti produktů. Zjišťován byl například obsah endokrinních disruptorů, karcinogenů a alergenů, jako jsou ftaláty, zpomalovače hoření, formaldehyd či různé pesticidy. Pět z šesti matrací žádnou rizikovou složku neobsahovalo.

V produktu značky BabyDan se vyskytl methylisothiazolinon, který může vyvolat alergické reakce. Ten se nejčastěji používá jako konzervační prostředek v kosmetických výrobcích, třeba v barvách na vlasy, šamponech nebo kondicionérech. Taková alergie pak může přetrvat po celý život, proto je použití methylisothiazolinonu omezeno závaznými normami, které se však nevztahují na dětské matrace. Vzorek, který jej obsahoval, není zdravotním rizikem sám o sobě, pokud uživatel nemá projevenou alergii na methylisothiazolinon, může však přispět k vzniku koktejlového efektu z vystavení alergenu obsaženému v různých výrobcích.

Úplné výsledky testu najdete zde. U každého testovaného produktu je zobrazena ikonka baňky, která svojí barvou a písmenem ukazuje, jak byl v testu ohodnocen. Zelená s písmenem A znamená nejlepší známku, černá s písmenem C naopak nejhorší výsledek.

Související články