poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Mastné krémy v testu uspěly

24.6.2020

Většina mastných krémů v dánském testu neobsahovala nežádoucí složky, které mohou škodit zdraví nebo životnímu prostředí. Pouze jeden obsahoval paraben, zařazený na seznam endokrinních disruptorů.

Mastné krémy pomáhají při problémech se suchou a citlivou pletí. Zejména v obdobích, kdy je třeba si často a důkladně mýt ruce, se z kůže vymyje vlastní slabá ochranná tuková vrstva. Pokožka tak vysychá a může popraskat. Užívání mastných krémů se doporučuje jako ochrana před projevy kožního ekzému a ke zklidnění pokožky u dospělých a dětí.

Organizace Forbrugerrådet Tænk zkoumala složení uvedené na obalech 12 mastných krémů s obsahem tuku 48–92 %. Srovnáním prošla většina na výbornou. Žádný neobsahoval alergenní složky. Látky narušující hormonální rovnováhu organismu neboli endokrinní disruptory laboratoř odhalila v jediném vzorku. Inkriminovanou škodlivinou byl methylparaben.

Používání takového výrobku může přispět k zvýšení množství hormonálně problematických chemikálií, kterým je člověk vystaven ve všedním životě. Může pak dojít k tzv. koktejlovému efektu, kdy se účinek malých a neškodných množství škodlivých látek z různých produktů sčítají a následně mohou narušit správné fungování organismu.

Přílišnému vysušení pokožky při mytí rukou se vyhnete vhodnou teplotou vody (velmi horká voda vysušuje více) a důkladným opláchnutím mýdla. Máte-li sušší kůži, mažte ruce i několikrát denně, nejlépe po každém mytí a rozhodně před spaním. Na popraskanou pokožku použijte co nejmastnější krém, ale počítejte s tím, že se rychle nevstřebá. Musíte tedy chvíli počkat, než začnete jezdit prstem po chytré obrazovce.

Úplné výsledky testu najdete zde. U každého testovaného produktu je zobrazena ikonka baňky, která svojí barvou a písmenem ukazuje, jak byl v testu ohodnocen. Zelená s písmenem A znamená nejlepší známku, černá s písmenem C naopak nejhorší výsledek.

Související články