poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Twitter bojuje proti fake news

25.6.2020

Nová funkce sociální sítě Twitter uživatele upozorňuje, aby ověřovali zdroje sdíleného obsahu. Cílem tohoto opatření je omezit šíření nepravdivých informací.

„Chcete si to přečíst, než to retweetnete?“ ptá se Twitter, když se pokusíte sdílet odkaz, který jste neotevřeli. Jedná se o zkušební provoz nového nástroje, který má uživatele přimět přemýšlet, proč a co šíří na sítích pouhým kliknutím na příslušné tlačítko. Odborníci v oblasti informací a dezinformací tvrdí, že zpomalení bezmyšlenkovitého nebo zkratkovitého sdílení by mohlo pomoci omezit šíření fám a falešných informací na základě zavádějících titulků.

Podle Billa Fitzgeralda, badatele v oblasti ochrany osobních údajů a dezinformací v komunikaci vůči spotřebitelům, je mnoho titulků vytvořeno tak, aby potlačily kritickou reakci v naší mysli. Většina velkých sociálních sítí se tak stala nástrojem rychlého šíření dezinformací na nejrůznější témata od zdraví až po politiku. Twitter se nyní tento problém snaží řešit různými způsoby. Minulý měsíc například zasáhla do tweetu amerického prezidenta ohledně nepodložených obav z manipulace voleb, když uvedla, že by prezidentův příspěvek mohl voliče zmást.

Zpomalení procesu sdílení se opírá o výsledky výzkumů. Studie Columbia University a francouzského národního institutu pro digitální a technologický výzkum z roku 2016 se zaměřila na odkazy v angličtině z oblasti Severní Ameriky a ukázala, že 59 % uživatelů Twitteru sdílí informace, které si nepřečetlo.

Nová funkce je sice užitečná, ale dezinformační průmysl nejspíše nezastaví. Podle odborníků i samotných uživatelů Twitteru by bylo vhodné upozornit na sdílení nečtené informace také jejího příjemce, tedy toho, komu jsme ji nezodpovědně poslali.

Spotřebitelská organizace Consumer Reports se Twitteru zeptala, jaký rozsah má testování nové funkce, kdy se rozšíří na všechny uživatele a jaké další kroky provozovatel sítě plánuje. Jeho odpověď zatím nedostala. Stejně jako další sociální média Twitter často experimentuje měsíce nebo i déle, než rozšíří fungování nových nástrojů na všechny uživatelské účty.

Související články