poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Kupujete elektrokolo? Na toto byste neměli zapomínat

26.6.2020

Elektrická kola usnadňují šlapání do pedálů, jsou však poměrně drahá. Vybírejte podle svých potřeb, pohodlnosti modelu, kapacity a nabíjení baterie nebo výkonu motoru. Předem zvažte, zda elektrokolo skutečně potřebujete.

Do elektrokol se montují stále menší motory a baterie, kola jsou hezká a snadno ovladatelná, na první pohled jsou jen stěží rozeznatelná od klasických. Jsou dobrým kompromisem pro cesty po městě, zejména na dopravně vytížených komunikacích a ve špičce, kdy se auta mnohdy nepohybují o moc rychleji. Italská spotřebitelská organizace Altroconsumo připomíná, na co je při výběru třeba brát zřetel.

Elektrokolo vás nezbaví nutnosti šlapat do pedálů, motorek nicméně jízdu usnadní. Obvyklá rychlost při jízdě po městě se pohybuje v rozmezí 20–25 km/h. Čím je rychlost vyšší, tím méně se do pohánění kola zapojuje motor. Pokud kolo s motorovým pohonem překračuje rychlost 25 km/h, je považováno za motokolo nebo moped, z čehož vyplývají jiné požadavky na registraci či pojištění.

Kapacita baterií na trhu bývá mezi 250 a 1000 Wh. Vyšší kapacita odpovídá delší vzdálenosti bez nutnosti dobíjení. Vzdálenost závisí také na povrchu a reliéfu trasy. Pohodlnější jsou baterie, které můžete od kola oddělit a vzít s sebou, abyste je pohodlně dobili v práci nebo doma. Úplné nabití trvá zpravidla 4–5 hodin.

Motor se do pohánění kola zapojí podle toho, jak ho nastavíte. U mnoha modelů lze výkon měnit na řídítkách. Nemusíte jej tak používat ve chvílích, kdy si bez něj poradíte. Každý typ klasického kola má svoji elektrickou variantu – horské, závodní, silniční, městské kolo, trekingové i skládací. Motory horských elektrokol jsou obvykle výkonnější než motory městských elektrokol. Baterie závodních elektrokol mají naopak menší kapacitu, aby byly lehčí, ale také proto, že slouží pouze jako nouzová podpora při nejnáročnějších stoupáních. Baterie může být nenápadně integrovaná do rámu kola, ale také vnější a dobře viditelná. Motor může být umístěn na předním nebo zadním kole a energie se pak přenáší přímo na kolo, nebo tak, aby podporoval točení pedálů. Elektrokolo před nákupem vždy dobře vyzkoušejte, pokud možno na různorodém terénu.

Při nákupu zvažte, co skutečně potřebujete. Je zbytečné investovat do silnějšího motoru a větší baterie, pokud je nevyužijete. Důležitá je také doba nabíjení baterie, ale když se vám někdy nepodaří ji zcela dobít, můžete elektrokolo použít i jako klasické kolo bez motoru. Bezpečnější jsou modely s kotoučovými brzdami.

Údržba elektrokola musí být pravidelnější a důkladnější než u klasického kola. Vyšší hmotnost způsobuje rychlejší opotřebování brzd, převodovky i dalších namáhaných součástí. Je důležité důkladně kontrolovat stav motoru a baterie. Při nákupu se proto informujte, zda máte ve svém okolí vhodný servis.

Související články