poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Vyrovná se tuhý šampon tekutému? A co ekologie?

30.6.2020

Ohřev a spotřeba vody se podílejí na ekologické zátěži způsobené vlasovou kosmetikou. Vlasová mýdla vyžadují dodatečné opláchnutí okyselenou vodou. Přes tři čtvrtiny tuhých i pevných šamponů a mýdel si v testu vedla dobře.

Vlasová mýdla a tuhé šampony jsou populární. Vlasové mýdlo se skládá z tuků a hydroxidu sodného. Tuhý šampon je klasický šampon zbavený vody. Německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest testovala čtyři vlasová mýdla, šest tuhých šamponů a osm klasických šamponů a hledala odpověď na otázky, nakolik mohou vlasová mýdla a tuhé šampony konkurovat tekutým šamponům.

Zkoumána byla také (ne)šetrnost k životnímu prostředí. V testu bylo 18 vzorků, z toho 7 přírodních přípravků. 14 produktů si vedlo dobře, 3 uspokojivě a jeden dostatečně. Ukázalo se, že cenové rozpětí je mnohem větší než rozdíly v účinku.

20 žen a mužů vyzkoušelo všechny testované výrobky v domácím prostředí a u kadeřníka. Uživatelé a odborníci při tom posuzovali snadnost dávkování a aplikace, rozčesávání po umytí a také lesk a objem vlasů.

Vlasová mýdla si vedla o něco hůře než šampony. Jedním z problémů byly bělavé zbytky produktu na umytých vlasech. Po umytí byly vlasy tužší a obtížně se rozčesávaly. Lze tomu zabránit opláchnutím vlasů octovou vodou (1–2 polévkové lžíce octa na 1 l vody).

Při srovnávání ekologické stopy byl studován tzv. životní cyklus produktů. Pro výrobu a přepravu tuhé vlasové kosmetiky je potřeba méně energie.

Největší dopad na životní prostředí má způsob mytí vlasů, zejména kvůli ohřevu a spotřebě vody. Zohlednění těchto faktorů zmenšuje rozdíl mezi pevnými a tekutými prostředky. Ty, při jejichž použití se spotřebuje méně vody, více šetří životní prostředí.

Tuhým šamponům a vlasovým mýdlům stačí menší obal než tekutým šamponům, ale ani to není vždy výhodou. Balení jednoho tuhého šamponu v testu předstíralo, že skrývá větší obsah než ve skutečnosti. Výrobek v něm zabíral sotva 70 %.

Související články