poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Borůvky z dovozu: Chemický koktejl

1.7.2020

Švýcarský test odhalil pesticidy v polovině borůvek z dovozu. V jednom vzorku bylo dokonce šest nežádoucích chemikálií. Druhá půlka borůvek byla bez škodlivin. Země původu, zmražení ani cena přitom nebyly určující.

Poptávka po borůvkách ve Švýcarsku se v posledních letech šestkrát zvýšila. Roste také jejich dovoz. Spotřebitelský pořad Kassensturz veřejnoprávní televize SRF do svého testu zařadil 14 vzorků dovozových borůvek z různých obchodů v ceně 7,09–26,33 švýcarských franků. 6 výrobků neobsahovalo žádné pesticidy, pocházelo z různých zemí (Argentina, JAR, Kanada, Peru, Polsko a Ukrajina) a tvořilo rovnoměrný průřez všemi cenovými kategoriemi. Polovina byla zabalena v čerstvém stavu, polovina zmražena.

V druhé polovině vzorků, z nichž byl zmražený pouze jeden, se vyskytoval delší seznam pestidiců – fungicidy azoxystrobin, boscalid, cyprodinil, difenoconazol, fenhexamid, fludioxonil, pyraclostrobin, pyrimethanil a isekticidy acetamiprid, imidacloprid a phosmet. V nejkontaminovanějším výrobku bylo hned šest chemikálií, v druhém nejpostiženějším bylo pět nálezů. Oba pocházely z Peru. Další čtyři produkty z Chile, JAR, Kanady, Španělska a Peru rovněž obsahovaly škodlivé chemikálie.

Insekticidy se na bobule dostávají už postřikem na poli. Přípravky proti plísním se pak obvykle používají pro ochranu nemraženého zboží, které je nutné převážet na dlouhé vzdálenosti a dostane se k spotřebiteli až po delší době. Překvapivá je skutečnost, že laboratoř našla fungicid pouze v jednom vzorku zmražených borůvek. V ostatních (včetně nejlevnějších testovaných produktech) nebyly žádné nežádoucí chemikálie.

Větší počet pesticidů v jednom výrobku může být způsoben použitím přípravků s několika aktivními složkami. Ovšem ani vzorky, které v testu propadly, neporušují zákonné limity, protože ty jsou určeny pro každou chemikálii zvlášť a nevztahují se na jejich kombinaci.

Když ovoce před jídlem umyjete, zbaví jej to pouze pesticidů, které jsou rozpustné ve vodě. Některé chemikálie mohou proniknout i pod slupku ovoce.

Podrobnější výsledky testu a úplný výčet testovaných výrobků, jejich značek a původu najdete zde. Klikněte na aktivní odkaz pod obrázkem testovací tabulky v textu.

Související články