poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Apple a Samsung zaplatí pokutu za úmyslné zpomalování starších telefonů

3.7.2020

Soud potvrdil rozhodnutí italského úřadu pro hospodářskou soutěž a trh, podle kterého musí společnosti Apple a Samsung zaplatit milionové pokuty za to, že vědomě znevýhodňují starší modely chytrých telefonů.

V důsledku jednání obou gigantů nebylo možné některá zařízení dále uspokojivě používat. Uživatelé byli nuceni koupit si nová. Jde o první rozsudek proti vědomému zpomalování starších, ale jinak plně funkčních přístrojů s cílem zisku za prodej nových. Tato praktika výrazně zasahuje do práv spotřebitelů a manipuluje jejich rozhodnutí.

Italský úřad zahájil řízení v roce 2014 po řadě upozornění ze strany spotřebitelské organizace Altroconsumo. Applu uložil pokutu  ve výši 10 milionů eur , společnost Samsung měla zaplatit pět milionů. Apple se proti rozhodnutí odvolal před soudem. Odvolací soud nicméně finanční sankci potvrdil a uznal, že vyvolání předčasného stárnutí mobilních zařízení poškozuje spotřebitele.

Příkladů je řada. Apple například od září 2016 trval na tom, aby majitelé modelů iPhone 6, 6 Plus, 6S a 6S Plus nainstalovali do svých telefonů nový operační systém iOS 10 vyvinutý pro novější iPhone 7. Přitom je však neinformoval o zvýšené energetické náročnosti nového systému a o možných důsledcích jeho používání, například náhlé vypínání přístroje. V únoru 2017 pak společnost nabídla aktualizaci iOS 10.2.1, která měla napravit nedostatky původní verze, ale ve skutečnosti snížila rychlost a tím i funkčnost zařízení. Až v prosinci 2017, a to po četných stížnostech spotřebitelů na problémy, které nekryla zákonná záruka, Apple nabídl výměnu baterie přístrojů za sníženou cenu.

Společnosti Samsung byla uložena pokuta ve výši 5 milionů eur za stejné praktiky. Od května 2016 čelili majitelé modelu Samsung Note 4 tlaku na stažení a instalaci aktualizace, kterou zařízení ve skutečnosti nemohlo adekvátně používat. Nový operační systém Android Marshmallow byl určen pro model Note 7 a vedl k selhání starších přístrojů kvůli větší zátěži hardwaru.

Kromě zaplacení vysokých pokut musí obě společnosti informovat zákazníky na svých italských internetových stránkách.

Související články